Kosova

Prizren

Türkçe’nin Türkiye dışında en çok konuşulduğu Kosova’nın Osmanlı yadigarları ile dolu şehri Prizren’deyiz. Bstriça Nehri’nin iki yakasında yükselen şehirde herkes Türkçe’yi biliyor. Sinan Paşa Camii şehrin simge yapısı. Ayrıca Bayraklı ya da diğer adı ile Gazi Mehmet Paşa Camii, Saraçhane Camii ve Suzi Çelebi Camii de görülmesi gereken diğer camiiler. Bir de Halveti, Melami ve Kadiri Tekkeleri de gezilip görülecek Osmanlı mirası yerlerden bazıları. Aziz Yorgos Kilisesi ve Prizren Kalesi de şehrin görülmesi gerekenleri arasında yer alıyor.

PAYLAŞ:

Priştine

Balkanların en yeni ülkesi Kosova ve bu ülkenin küçük ama şirin başkenti Priştine. Osmanlı döneminden fazlaca izler taşıyan şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Fatih Sultan Mehmed Han Camii yer alıyor. Ayrıca Sultan Murad Hudavendigar Camii, Yaşar Paşa Camii ile 1. Murad Hüdavendigar Türbesi de şehrin görülmesi gereken noktalarından.

PAYLAŞ:

KONUM

Kuzeybatısında Karadağ, kuzeyinde ve doğusunda Sırbistan, güneyinde Makedonya ve güneybatısında Arnavutluk’un bulunduğu Kosova, Balkan yarımadasının orta kesiminde yer almaktadır.

-

PAYLAŞ:

FOTOĞRAFLAR

HİKAYELER

Ece Kundakoğlu -­ Kosova


Prizren ise Türkçe’nin Türkiye dışında en çok konuşulduğu yer olarak tanımlanıyor. Her girdiğimiz dükkanda esnaf ile Türkçe olarak rahatlıkla anlaştık. Ayrıca Osmanlı’dan kalan birçok mirasa da sahip olan şehir Bistriça Nehri’nin iki yakasında yükseliyor. Prizren’de Osmanlı döneminden birçok eser kalsa da en önemlileri arasında Sinan Paşa Camii ile Halveti, Kadiri ve Melami Tekkeleri’nin günümüze ulaşan binaları yer alıyor. Kosova, şu ana dek gezdiğim ülkeler arasında Türk damak tadına en yakın lezzetlere sahip bir mutfağa sahip. Köfte, Arnavut böreği, elbasan tava, sütlaç ve trileçe Kosova mutfağının en meşhur tatlarından.

-

Erkin Kundakoğlu - Kosova

Kosova Türkçe’nin Türkiye dışında en çok konuşulduğu ülkelerin en başında yer alıyor. Öğreniyoruz ki Kosova’da Türkçe bilmek aristokratik bir özellik ve saygınlık göstergesi. Bu durum bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Priştine’yi anlatmaya başlamadan önce Kosova mutfağından söz etmek istiyorum. Ülke mutfağı, ufak detaylar dışında Tük mutfağı ile o kadar çok benzer özelliklere sahip ki yemek isimleri bile aynı. Örneğin dolma Kosova’da da dolma, mantı Kosova’da da mantı, börek Kosova’da da börek. Ve bu liste uzayıp gidiyor. Et yemeklerinin ağırlıklı olduğu Kosova mutfağında börek de büyük yer tutuyor. Ayrıca tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi köfte hem lezzetli hem de önemli. Tatlı menüsü de oldukça geniş ve bize benzer olsa da sütlaç Kosova mutfağında önemli bir yer tutuyor. Öğrendiğimize göre bir eve misafirliğe gittiğinizde mutlaka sütlaç ikram edilirmiş. Ayrıca Trileçe’nin ana vatanının Kosova olduğunu söylemeye gerek yok. Şimdi Priştine’ye dönebiliriz. Şehre ilk girdiğinizde tipik bir başkent havası esse de sokakları arşınlamaya başladığınızda birçok eser ve Osmanlı mirasından parçalar ile karşılaşıyorsunuz. Fatih Sultan Mehmed Han Camii, Sultan Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi şehrin simge yapılarından.

Priştine’den sonra tam bir Osmanlı kasabası olan Prizren’e geçiyoruz. Şehrin her noktası tarih kokuyor. Şar dağlarının eteklerinde kurulan şehri Bistriça Nehri ikiye bölüyor ve nehrin iki yanı tam anlamıyla birer açık hava müzesini andırıyor. Şehir yüzölçümü olarak küçük ve gezilecek yerlerin çoğu bir arada. Bu nedenle şehri 1 günde dolaşabiliyorsunuz. Şehrin sembolü olan ve Şadırvan olarak adlandırılan meydandan başlıyoruz şehri gezmeye. Şadırvan’ın hemen yanı başında Sinan Paşa Camii yer alıyor. Gazi Mehmet Paşa ve Suzi Çelebi Camii de şehrin önemli yapılarından. Ayrıca Aziz Yorgos Kilisesi’ni de görmeden dönmemek lazım. Her Balkan şehrinde olduğu gibi Prizren’de de bir kale bulunuyor. Kale’ye çıkıp şehre tepeden bakma imkanınız da var. Tüm gün dolaşıp akşam üzeri yorgunluğunuzu atacak bir yer arıyorsanız Bistriçe Nehri’nin iki yakasındaki şirin kafelerden birine oturup Türk kahvenizi yudumlayarak güler yüzlü Prizrenliler ile sohbet ederek günü tamamlayabilirsiniz.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

ŞEHİR

Priştine:
Kosova’nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine, uzun yıllar Osmanlı Devleti idaresinde kalmıştır. Şehirde yoğun olarak yaşayan etnik grupların başında Arnavutlar gelirken, Türkler, Sırplar ve Boşnaklar nüfusun kalan kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca Türkçe bilmenin aydın bir nitelik olarak kabul edilmesi sayesinde Türk misafirler için günlük yaşam içerisindeki iletişim oldukça kolay sağlanmaktadır.

Osmanlı döneminden fazlaca izler taşıyan şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Fatih Sultan Mehmed Han Camii yer alıyor. Kare mimariye sahip caminin en önemli özelliklerinden biri de 18. yüzyıla ait kalem işi duvar süslemelerine sahip olması. Ayrıca Sultan Murad Hüdavendigar Camii ile Yaşar Paşa Camii şehrin simge yapıları arasında yer alıyor.

Şehrin içerisinde yer alan Kosova müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Hem bulunduğu binanın mimarisi hem de içerdiği eserlerden ötürü ziyaretçilerin büyük keyif aldığı ve etkilendiği söylenebilir.

Şehrin biraz dışında ise 1. Murat Hüdavendigar Türbesi yer alıyor. 1. Kosova Savaşı’nda bir Sırp tarafından şehit edilen sultan için özel olarak yaptırılan türbe, sade mimarisine karşın manevi anlamda büyük etki uyandırıyor. Ayrıca türbenin misafirhanesi de etkileyici bir yapıya sahip. Misafirhaneyi gezdikten sonra burada bir bardak Türk çayı içmeden türbeden ayrılmayın.

Prizren:
Türkçe’nin Türkiye dışında en çok ve en güzel konuşulduğu şehir olarak adlandırabileceğimiz Prizren, Şar Dağları eteklerine kurulmuştur ve ortasından akan Bistriça Nehri şehri ikiye böler.

Uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan şehir, Balkan coğrafyasında tarihi kimliğini en sağlam şekilde muhafaza etmiş şehirlerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Camileri, hamamları, tarihi evleri, arnavut kaldırımlı dar sokakları, köprüleri, kiliseleri ile Kosova’nın gezilip görülesi şehirlerinin başında geliyor.

Yüzölçümünün küçük olması ve merkezin dar bir alanda toplanmasından dolayı yürüyerek kolaylıkla gezilebilecek bir şehir olan Prizren’in simge yapılarının başında Şadırvan yer alıyor. Turistik noktaların etrafında toplandığı Şadırvan ayrıca şehrin merkezi olarak da kabul ediliyor.

Şadırvan’ın hemen yanı başında bulunan Sinan Paşa Camii şehrin en güzel yapılarından biri. Ayrıca Bayraklı ya da diğer adı ile Gazi Mehmet Paşa Camii, Saraçhane Camii ve Suzi Çelebi Camii de görülmesi gereken diğer camiiler. Bir de Halveti, Melami ve Kadiri Tekkeleri de gezilip görülecek Osmanlı mirası yerlerden bazıları. Aziz Yorgos Kilisesi ve Prizren Kalesi de şehrin görülmesi gereken noktları arasında yer alıyor.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

İKLİM

Kosova karasal iklime sahiptir. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yazları ise sıcak ve kurak geçer. Ayrıca ülkenin genelinde gün içerisinde yüksek sıcaklık farkları görülmektedir. Hatta bu sebepten dolayı başkent Priştine’nin Arnavut dilindeki anlamı “Bozuk-Düzensiz Mevsim”dir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

  • DokuFest Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali (Ağustos)
  • Priştine Film Festivali (Nisan)
  • Özgürlük Festivali ( Haziran)
  • Priştine Caz Festivali (Kasım)
  • Priştine ReMusica Çağdaş Müzik Festivali (Mayıs)
  • Prizren 40 Bunar Fest (Haziran)

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

MUTFAK

Kosova’da başta Arnavut ve Türkler olmak üzere birçok etnik kimlik yaşıyor. Bu durum her alanda olduğu gibi elbette mutfak kültürüne de büyük ölçüde sirayet etmiş durumda. Etnik çeşitliliğin lezzet çeşitliliğine dönüştüğü Kosova mutfağının en temel unsuru et ve et ürünleridir. Qebaptore adı verilen köfte ise Kosova mutfağının en meşhur yemekleri arasında yer alır. Bunun yanında elbasan tavası, kapama yahni, paşa köftesi gibi et yemekleri de Kosova’da tercih edilen ve denemesi gereken lezzetlerin başlıcalarıdır.

Ayrıca başta börek olmak üzere hamur işi de Kosova mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Boşnak böreği, Arnavut böreği, kol böreği ve yoğurtlu börek Kosova ziyaretlerinde denenmesi gereken hamur işi lezzetlerinden bazıları. Ayrıca mantı adını verdikleri fakat bizim Kayseri mantımızdan biraz daha farklı olan, daha çok böreğe benzeyen bu yemeği de denemeden dönmeyin deriz.

Tatlı deyince Kosova’da ilk akla gelen trileçe oluyor. Özellikle Prizren’de trileçenin en lezzetlilerini deneyebilirsiniz. Ayrıca sütlaç da Kosova mutfağında ve kültüründe önemli yer tutmaktadır. Eve gelen misafirlere ikram edilen lezzetlerinde başında gelen sütlaç Kosova’da sülliyaş olarak adlandırılmaktadır.

Kosova mutfağı da diğer Balkan mutfakları gibi Osmanlı’dan izler taşımaktadır. Yemek isimlerinin değişmeden günümüze kadar aynı kalması da bunun en belirgin göstergesidir. Örnek vermek gerekirse baklava, boza, börek, büryan, ciğer, çorba, dolma, helva, gevrek, güveç, işkembe, kapuska, kaçamak, kadayıf, kaymak, kaymakçina, kebap, köfte, lokum, mücver, musakka, paça, pilav, sarma, sütlaç, tava, yahni, yoğurt ve bunun gibi birçok yemek ismi günümüze kadar değişmeden gelmiştir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

DİL

Kosova’nın resmi li Arnavutça ve Sırpça’dır. Ayrıca bazı belediyeler özelinde Türkçe ile birlikte İngilizce, Romence ve Boşnakça’da resmi dil olarak kabul ediliyor.

2 milyona yakın nüfusa sahip Kosova’da tahmini olarak 350.000 kişini Türkçe bildiği düşünülüyor. Ayrıca ülke genelinde Türkçe bilmenin kişilere aydın bir nitelik kattığı varsayıldığı için günlük hayatı Türkçe olarak devam ettirmek oldukça kolaydır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA