Makedonya

Üsküp - Ohrid

Eğer Üsküp’e yolunuz düşerse Eski Çarşı’yı, Mustafa Paşa Camii’ni, Kurşunlu Han’ı, Davutpaşa Hamamı’nı, Murat Paşa Camii’ni, Büyük İskender Heykeli’ni, Makedonya Milli Müzesi’ni ve Matka Kanyonu'nu ziyaret etmenizi öneriyoruz. “Cennetten yeryüzüne düşen damla” olarak adlandırılan Ohrid’te de görülmesi gereken yerlerin başında Sveti Jovan Kaneo Kilisesi, Ohrid Antik Tiyatrosu ve Ohrid Kalesi bulunuyor.

PAYLAŞ:

KONUM

Balkan yarımadasının orta kesiminde bulunan Makedonya, kuzeyinde Sırbistan ve Kosova, güneyinde Yunanistan’ın, batısında Arnavutluk, doğusunda da Bulgaristan’ın yer aldığı bir ülkedir.

-

PAYLAŞ:

FOTOĞRAFLAR

HİKAYELER

Ece Kundakoğlu -­ Makedonya

Üsküp farklı etnik kökene sahip insanların yaşadığı bir şehir. Bu nedenle farklı kültürlerin harmanlandığı birçok unsur şehirde göze çarpıyor. Ayrıca uzun yıllar Osmanlı himayesi altında kalmış olması kendinizi Türkiye’de gibi hissetmenizi sağlıyor. Özellikle eski çarşı ve çevresinde Osmanlı’dan kalan birçok eser yer alıyor. Örneğin şehrin simgesi olan taş köprü Osmanlı’dan kalan bir yapı. Ayrıca Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Davutpaşa Hamamı, Murat Paşa Camii ve Türk Çarşısı da Osmanlı döneminden kalan görülmesi gereken yerlerden bazıları. Üsküp’ün simgelerinden bir diğeri de Meydan Makedonya. Heybeti ile sizleri bizleri büyüleyen Meydan Makedonya çok farklı bir atmosfere sahip.

Üsküp’ten sonra “cennetten yeryüzüne düşen damla” olarak adlandırılan Ohrid’e geçiyoruz. Ohrid, Balkan coğrafyasının belki de en güzel şehirlerinden biri. Ohri Gölü çevresinde kurulan şehir, özellikle tabiatı ile bizi kendine hayran bırakıyor. Baharın gelişi ile tomurcuklanan ağaçlar, rengarenk açan çiçekler, sıcak sıcak yüzünüzü yalayan bahar esintisi ile Ohrid, gerçek anlamda tam bir bahar şehri. Ayrıca şehir, birçok tarihi esere de sahip. Orta Çağ’dan kalma birçok kilisenin ve manastırın bulunduğu şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Sveti Jovan Kaneo Kilisesi bulunuyor. Ayrıca Ohrid Kalesi de şehrin simge yapılarından. Ohrid’i simgeleyen şey ise Ohri Gölü’nden çıkarılan inciler. Şehrin sokaklarında dolaşırken inci satan dükkanlara rastlıyorsunuz. Eğer Ohrid’e yolunuz düşerse inci almadan dönmeyin derim.

-

Erkin Kundakoğlu -­ Makedonya

Makedonya’da ilk durağımız Üsküp. Şehir merkezinde konaklamamızın avantajı ile otelden adımımızı atar atmaz kendimizi Osmanlı döneminden kalan eski çarşı içerisinde buluveriyoruz. Fakat ilk olarak Üsküp Kalesi’ne çıkıyoruz ve çarşıyı kaleden sonra ziyaret etmeye karar veriyoruz. Kale’nin ilk olarak MS 6. yüzyılda inşa edildiği söyleniyor. Yıllar boyunca çeşitli depremler, istilalar ve farklı doğal afetler geçirse de tekrar restore edilmiş ve eski ihtişamını geri kazanmış. Kale içerisinde Roma dönemine ait kalıntıları görebilirsiniz. Kale’yi geri de bıraktıktan sonra tekrar çarşıya iniyoruz. Çarşı, şehrin en kalabalık noktalarından biri. Genellikle Osmanlı mimarisini yansıtan iki katlı tarihi binalardan oluşan çarşıda aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Ayrıca girdiğiniz her dükkanda Türkçe ile rahatlıkla anlaşabiliyorsunuz. Hediyelik eşya satan dükkanlar, antikacılar, restoranlar, börekçiler, köfteciler, kafeler ve daha fazlası... Ayrıca bu bölgede birçok tarihi eser de yer alıyor. Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Davutpaşa Hamamı, Murat Paşa Camii çarşı içerisinde ve çevresinde yer alan eserlerden bazıları. Çarşı’yı batı yönünde tamamlayıp çıktığınızda ise sizi Vardar Nehri ve Mimar Sinan’ın eseri olan Taş Köprü karşılıyor. Köprü’nün diğer tarafına geçtiğinizde ise kendinizi bir Anda Antik Roma’da buluyorsunuz. Dev heykeller, antik mimari ile inşa edilmiş dev binalar, taklar ve birçok detay. Hepsi Varda’ın diğer yakasında bulunan Meydan Makedonya etrafında toplanmış. Üsküp’te ne yenir derseniz ilk tavsiyem güveçte kuru fasulye ve köfte. Havasından suyundan mıdır bilinmez fakat Makedonlar bu iki yemeği çok güzel yapıyorlar. Bunların dışında tüm Balkan coğrafyasının meşhur salatası Shopska da Üsküp’ün hatrı sayılır tatları arasında.

Şimdi sıra “Cennet’ten yeryüzüne düşen damla”yı keşfetmekte. Ohrid’ten bahsediyorum. Balkan coğrafyasında bu tanımlama ile zikredilen Ohrid gerçekten bölgedeki en güzel şehir sayılabilir. Yeryüzüne bahşedilmiş nadide güzelliklerden biri. Bir de zevkli ve estetik bakış açısı geniş insanların da eli değince şehir muhteşem bir yere dönüşmüş. Adını çevresinde kurulduğu Ohri Gölü’nden alan şehir cumbalı ahşap evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, şehrin dört bir yanına yayılmış tarihi eserler, camileri, katedralleri ve tüm detayları ile bir cazibe merkezi. Şehrin sembolü ise Sveti Jovan Kaneo Kilisesi. Bununla birlikte şehrin çarşısı hareketli ve gezilmesi gereken yerlerden. Ohrid Antik Tiyatrosu ve Ohrid Kalesi de şehre anlam katan noktalar. Bir de Ohrid denince akla inci geliyor. Çarşıda adım başı inci satan dükkanlara rastlayabilir ve sevdiklerinize hediye edebileceğiniz çok farklı türde inci bulabilirsiniz.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

Makedonya’nın başkenti Üsküp ile birlikte , Tetova(Kalkandelen), Kumanova, Manastır ve Ohrid de ülkenin en büyük şehirlerinin başında gelir.

Üsküp:
Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Üsküp , Vardar Nehri’nin iki kıyısında yükselmiştir. Coğrafi olarak Balkan yarımadasının merkezi olarak kabul edilen ve birçok kültürün kesişim noktası olan Üsküp, Avrupa’nın en hareketli başkentlerinden biri. Ayrıca elektik yapısı ile çok farklı kültürü içinde barındıran kent, ziyaretçilere her anlamda değişik alternatifler sunabiliyor.

Uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki en önemli şehirlerinden biri olan Üsküp’te hala Osmanlı izlerini yoğun olarak görmek mümkün. Bunların başında şehrin simgelerinden biri de olan Taş Köprü geliyor. Ayrıca Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Davutpaşa Hamamı, Murat Paşa Camii ve İstabul’da yer alan Kapalıçarşı’dan sonra en eski çarşı ünvanını taşıyan Türk Çarşısı da Osmanlı döneminden kalan görülmesi gereken yerlerden bazıları. Bunlarla birlikte Üsküp’ün belki de en fazla turist çeken unsurlarından biri olan Meydan Makedonya’da da bir tur atmanızı ve meydandaki görkemli Büyük İskender Heykeli’ni incelemenizi, meydana çok yakın bir konumda bulunan Makedonya Milli Müzesi’ni ziyaret etmenizi ve Üsküp Kalesi’ne çıkıp şehre bir de yukarıdan bakmanızı öneririz.

Ayrıca şehrin biraz dışına çıkıp Matka Kanyonu’ndaki sarkıt mağarasını da görmenizi öneririz.

Ohrid:
Cennetten yeryüzüne düşen damla olarak adlandırılan Ohrid, Balkan yarımadasının belki de en güzel şehirlerinden biri. Arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı ahşap evleri ve güler yüzlü insanları ile içinizi ısıtacak bir şehir olan Ohrid, Avrupa’nın en eski ve en derin krater gölü olan Ohri çevresine kuruluyor ve adını da bu gölden alıyor.

Özellikle bahar aylarında doğanın tüm cömertliğinin ayaklarınızın altına serildiği Ohrid’in dar sokaklarında yürürken UNESCO tarafından koruma altına alınmış ahşap evleri büyük bir keyifle izleyebilirsiniz. Orta Çağ’dan kalma birçok kilisenin ve manastırın bulunduğu şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Sveti Jovan Kaneo Kilisesi bulunuyor. Bununla birlikte Ohrid Antik Tiyatrosu’nu ziyaret edebilir ve Ohrid Kalesi’nden şehre tepeden bakabilirsiniz. Ohrid’i simgeleyen detaylardan biri de inci. Ohri Gölü’nden bolca çıkarılan incileri çarşıda birçok mağazada bulabilirsiniz.

Bitola (Manastır)
Makedonya’nın ikinci büyük şehri olan Bitola ya da Türkçe’de bilinen adıyla Manastır, Balkanlarda baharı karşılamak için tercih edilebilecek şehirlerden biri. Şehrin merkezi çok büyük olmadığından ziyaret etmek istediğiniz her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tarihin izlerinin yoğun olarak sürülebildiği şehirde ziyaret edilecek yerlerin başında Mustafa Kemal Atatürk’ün de lise eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi bulunuyor. Burayı gezdikten sonra Eski Pazar da olarak adlandırılan şehrin ticaret merkezinde dolaşabilir şehre özgü hediyelikler satın alabilirsiniz. Sonrasında ise şehrin en hareketli noktalarından biri olan Manastır Bedesteni’nde bir kahve içip bedestenin hemen yanı başında bulunan İshak Çelebi Camii’ni ziyaret edebilirisiniz. Ayrıca Saat Kulesi, Yeni Cami, Tarihi Postane, St. Dimitrie ve Heraklea Kiliseleri de şehrin görülmesi gereken noktaları arasında yer alıyor.

Tetova (Kalkandelen)
Tetova ya da Türkçe’de bilinen adıyla Kalkandelen, Makedonya’nın üçüncü büyük şehridir. Çoğunluğu etnik Arnavut ve Türklerin oluşturduğu şehir bir nevi öğrenci şehri olarak bilinir. Şehirde Osmanlı döneminde kalma Alaca Camii şehrin simgesidir. Dünyada bu mimariye sahip sadece iki camii yer almaktadır. Ayrıca şehirde Arabati Baba Tekkesi de Kalkandelen’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

Makedonya’da ülke geneli karasal iklimin etkisi altındadır. Makedonya'da yaz ayları sıcak ve kuraktır. Temmuz, ülkede sıcaklık değerlerinin en fazla hissedildiği aydır ve yaz aylarında sıcaklık değerleri 20 ile 24 derece arasında seyreder.

Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği ülkede kış ayları sıcaklık değeri ortalaması 1 ile 4 derece arasında değişim gösterir. Makedonya'da kışın en soğuk geçtiği ay Ocak’tır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

Makedonya’da müzikten sinemaya, yemekten edebiyata kadar birçok festival bulunmaktadır. Bunların başlıcaları şöyledir;

  • Üsküp Film Festivali (Mart)
  • Ohrid Yaz Klasik Müzik, Tiyatro ve Opera Festivali (Ağustos)
  • Bitola Uluslararası Manaki Kardeşler Kısa Film ve Belgesel Festivali (Eylül)
  • Üsküp Caz Festivali (Ekim)
  • Üsküp Cinedays Avrupa Film Festivali (Kasım)

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

Yüzyıllar boyunca birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olması ve ılıman iklime sahip olan doğasının cömertçe sunduğu bereketli ürünler ile harmanlanan Makedon mutfağı zengin bir geçmişe ve ümit vadeden bir geleceğe sahip.

Ayrıca Osmanlı mutfağının etkisinin büyük olduğu Makedon mutfağında yemek adlarının söylenişleri bile değişmemiş. Örneğin musakka, börek, güveç, tarator, tarhana, dolma, sarma ve saymakla bitmeyecek birçok yemek ismi bizdeki ile aynı.

Ayrıca Balkan coğrafyasının tümünde olduğu gibi köfte de Makedon mutfağının vazgeçilmezi sayılabilir. Doğal meralarda otlanan hayvanların etinden yapılan köfteler gerçekten çok lezzetli. Cevapi, cavapcici ya da köfte... Makedonya’da oturduğunuz herhangi bir restoranda bu isimlerden hangisini zikrederseniz zikredin önünüze porsiyonu bol lezzetli bir köfte gelecektir. Ayrıca yine tüm Balkanlar’da bulabileceğiniz Shopska salatası da köftenin yanında yan bir lezzet olarak mutlaka denenmeli. Bunlarla birlikte Ayvar diye adlandırılan ve özellikle kahvaltıda yenen sos, simit poğaça, Makedonya’nın taze böğürtlenlerinden üretilen borovnitsa(böğürtlen suyu) ve acıbadem de Makedon mutfağı denince akla gelen lezzetlerden.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

Makedonya’nın resmi dili Makedonca ve Arnavutça’dır. Ayrıca ülkede en çok konuşulan 3. dil Türkçe’dir. Bunlarla birlikt Boşnakça, Sırpça, Romence ve Ulahça da kullanılan diller arasında yer alıyor.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA