Slovenya

Bled - Emerald - Postojna - Soca

Yeşilin hayat bulduğu bir ülke Slovenya... Tabiatın tüm cömertliğini sunduğu Bled Gölü ve çevresi gerçekten huzur dolu bir yer. Soca Gölü ise dünyaya nam salmış rengi ile sizi hipnotize edebilir. Bohinj ise özellikle bahar aylarında su sporları severleri ağırlıyor. Bled’i aratmayacak derecede yeşile bezenmiş Bohinj ayrıca Avrupa’nın en temiz gölü olarak kabul ediliyor. Postojna ise Slovenya’nın apayrı bir güzelliği.

PAYLAŞ:

Ljubljana

Dünya üzerindeki en yeşil başkentlerden biri olan Ljubljana bir de baharın gelişi ile adeta gelin gibi süsleniyor. Tomurcukların yavaş yavaş çiçeklendiği, dalların yeşillendiği ılık ılık esen bahar melteminin yüzlerde sıcak bir his bıraktığı bu şehir bahar tatili planlayanlar için eşsiz bir alternatif. Ljubljana’da Bled Kalesi, Ljubljana Ulusal Müzesi, Dragon Köprüsü, Tivoli Park ve Halk Meydanı mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece bazıları.

PAYLAŞ:

KONUM

Slovenya Orta Avrupa'nın güneyinde yer alır. Batısında İtalya, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya ile sınırı bulunmaktadır. Ülkenin güneybatısında ise Adriyatik Denizi’ne kıyısı vardır.

Önemli Şehirler

-

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Ece Kundakoğlu -­ Slovenya

Ljubljana gerçekten “masal şehir” yakıştırmasını fazlasıyla hakkediyor. Şehri ikiye bölen nehrin iki yakasında yükselen ve hem İtalyan hem de Balkan mimarisinden etkilenmiş yapılar sizi tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Şehri simgeleyen yapıların başında gelen Üçlü Köprü ve Ejderha Köprüsü ise görülmesi gereken yerlerden. Bir de Ljublajana Kalesi var ki şehri tepeden seyretmek isteyenler için muhteşem bir manzara sunuyor.

Ljubljana şehir merkezinden sonra ise Bled ve Bohin göllerini ziyaret ediyoruz. Özellikle Bled, doğası ile beni kendine hayran bırakıyor. Özellikle göl üzerindeki adada bulunan kilise bölgeye masalsı bir hava katıyor. Bohin ise daha çok su sporları ile ilgilenen turistlerin özellikle ziyaret ettiği bir yer. Ayrıca baharı karşılamak isteyenler de Bohin’i tercih ediyorlar. Eğer Bohin’i ziyaret ederseniz göl çevresinde bulunan ufak kafelerde oturup kahvenizi yudumlarken bir yandan güneşin vücudunuzu ısıtmaya başladığı keyifli dakikalara hazırlıklı olun derim.

Slovenya doğa harikaları ile dolu bir ülke. Ljubljana’ya yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta olan Postajna mağarası ise bunun en büyük örneklerinden. Karstik bir oluşuma sahip mağara sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu atmosferi ile bende mistik bir etki bıraktı. Bu mağara dünyanın en büyük mağaraları arasında kabul ediliyor. Ayrıca Avrupa’da en çok ziyaret edilen mağalar arasında da başı çekiyor.

Mağaradan çıktıktan sonra Slovenya turumuzun son durağı ve bölgede en fazla dikkat çeken yapılardan biri olan Predjamski Kalesi’ni ziyaret ettik. Dağın eteklerinde yer alan bu kale bir mağaranın içine inşa edilmiş mimarisi ile şu zamana kadar gördüğüm ilginç kalelerden biri oldu. İlginç mimarisine rağmen oldukça mütevazi olan Predjamski Kalesi’nde mağarada bulunmuş birçok arkeolojik eser de sergilenmekte.

-

Erkin Kundakoğlu - Slovenya

Slovenya’da ilk durağımız başkent Ljubljana. İnsanı kendine hayran bırakan birçok güzelliği içinde barındıran Ljubljana, “Masal Şehir” olarak da tanımlanıyor. Şehrin sokaklarında dolaşmaya başladığınızda bu tanımlamayı fazlasıyla hak ettiğini görüyorsunuz. Tarihi yapıların hepsi özenle korumuş ve ilk günkü ihtişamını hala gözler önüne seriyor. Ljubljana’yı ziyaret edecekler için benim tavsiyem ilk olarka Ljubljana Kalesi’ne çıkıp şehri kuşbakışı seyretmeleridir. Daha sonra Preşeren Meydanı’nda bir tur atıp şehri ikiye bölen nehir boyunca bisiklet ile bir tur atıp Üçlü Köprü ve Ejdarha Köprü’sünü gördükten sonra şehrin şirin kafelerinden birinde kahvelerini yudumlayabilirler.

Ljubljana’da bir gün geçirdikten sonra bize bir bahar masalı yaşatacak olan Bled ve Bohin göllerine doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Bled’teyiz. Büyülenmemek elde değil. İçimizden buranın bir tabiat mucizesi olduğunu geçiriyoruz. Bir de baharın gelmesiyle tomurcuklanmaya başlayan ağaçlar ve rengarenk açmış çiçekler Bled’i gelin gibi süslemiş duruyor. Gölün üzerindeki adaya çıkmak için ufak bir tekneye atlıyoruz ve önce göl üzerinde bir gezintiye çıkıyoruz. Etrafınıza gölün neresinden bakarsanız bakın hayran kalıyorsunuz. Göldeki adanın üzerinde bulunan kilisenin mimarisi de çok ilginç. Ayrıca kiliseye çıkmak için 99 merdiven tırmanıyorsunuz. Damadın gelini kucaklayıp 99 merdiven çıkmasının evliliğe uğur getirdiğine inanılırmış.

Bled’ten sonra Bohin’e geçiyoruz. Bohin de Bled’i aratmayacak güzelliğe sahip. Slovenya’nın yemyeşil bir ülke olduğunu duymuştum fakat bu kadarını da beklemiyordum. Bohin, özellikle su sporları yapanların uğrak noktası. Göl üzerinde rengarenk kanoları ile kayıp gidenleri görünce sizin de bir kano kiralayıp gölün tadını çıkarasınız geliyor. Bahar ayları Bohin’i ziyaret etmek için en ideal dönem.

Güneşi Bohin’de batırdıktan sonra yine Ljubljana’ya geçiyoruz. Sonraki durağımız ise Avrupa’nın en çok ziyaret edilen mağaralarından biri olan Postojna. Postojna karstik bir oluşuma sahip. Sarkıt ve dikitlerin çok farklı bir atmosfer oluşturduğu mağaranın bir kısmını trenle dolaşıyoruz. Sonrasında ise mağaranın derinliklerine doğru yürüyerek ilerliyoruz. İlerledikçe de şaşkınlığımız ve hayranlığımız bir kat daha artıyor. Mağara’nın en ilginç yanlarından biri “Human Fish” adı verilen canlının dünyada sadece bu mağarada yaşaması. Mağaranın sonunda bu canlı için özel yapılmış akvaryumda “Human Fish”i görebiliyorsunuz. Ufak bir ejderhayı andıran bu canlı Postojna’nın simgesi olarak kabul ediliyor.

Postojna’dan çıktıktan sonra Predjamski Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Kale gerçekten çok ilginç. Dışarıdan bakıldığında bir dağa asılmış gibi duran kalenin iç kısmını dağın içine doğru oyulmuş bir mağara oluşturuyor.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

Ljubljana:
Özellikle bahar aylarında yeşile bezenmiş sokakları, yanından geçerken size selam durur gibi karşılayan dimdik ama şirin mi şirin tarihi evleri ile Ljubljana Balkanlar’ın en masalsı şehirlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Ljubljana nehrinin iki yakasına kurulmuş olan şehir ziyaretçilere özellikle İtalyan mimarisinin etkisi ile barok tarzdaki yapıların doğa ile ahenk oluşturduğu bir atmosfer sunuyor.

Ljubljana ziyaretinize ilk olarak şehrin en yüksek ve en yeşil tepesine kurulmuş Ljubljana Kalesi’ne çıkarak başlayabilirsiniz. Şehri tepeden görüp kendinize bir rota çizmek için ideal bir nokta. Ayrıca mimarisi ile de fazlasıyla dikkat çekici ve etkileyici. Sonrasında ise şehrin en güzel noktalarından biri olarak kabul edilen, yaya ve bisiklet yoluna açık Preşeren Meyda’nından bir bisiklet kiralayarak gezinize devam edebilirsiniz. Hemen Preşeren Meydanı’na açılan Üçlü Köprü de ilginizi çekecek başka bir yapı. Üçlü Köprü üzerinden geçip bahar aylarında yemyeşil bir görünüme bürünen Tivoli Parkı’nı ziyaret ettikten sonra Ljubljana Nehri kenarındaki kafelerden birine oturup kahvenizi yudumlarken günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bled:
Ljubljana’nın 55-60 km dışında yer alan ve ülkenin en romantik yeri olarak kabul edilen Bled Gölü, Slovenya’nın görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken Bled, muhteşem doğası, asma yaprakları ile kaplanmış evleri, romantik atmosferi, göl üzerinde bulunan ada ve adadaki kilisesi ile bahar tatili için muhteşem bir fırsat sunuyor. Ayrıca Bled Kalesi de Bled’i kuşbakışı seyretmek için güzel bir alternatif.

Postojna:
Başkent Ljubljana’ya yaklaşık olarak 60 km mesafede bulunun Postojna bölgesi dünyanın en büyük mağaraları arasında yer alıyor ve coğrafi konumu itibari ile tarih boyunca hiç fethedilememiş Predjamski Kalesi ile ünlü.

Postojna Mağarası 21,5 km’lik uzunluğu ile dünyanın en büyük yer altı mağarası olarak kabul ediliyor. Karstik bir oluşuma sahip mağara sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu atmosferi ile ziyaretçilerde mistik bir etki bırakıyor. Ayrıca mağaranın bir diğer özelliği de dünyada sadece burada yaşayan ve Human Fish olarak adlandırılan mağara canlısını canlı olarak görebilmeniz. Slovenlerin gerçek anlamda önem verdiği bu canlı türü şu an koruma altında.

Bölgedeki bir diğer önemli yapı ise Predjamski Kalesi. Kalenin en önemli özelliği ise dünyada bir mağara ile bütünleşmiş tek kale olması. Oldukça mütevazi olan Predjamski Kalesi’nde mağarada bulunmuş birçok arkeolojik eser de sergilenmekte.

Bunlarla birlikte Slovenya’da birçok milli park, kanyon, şelale ve tabiatın tüm güzelliklerini sergilediği doğal parklar bulunuyor.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

Slovenya iklimi 3 ana bölgeye ayrılabilir. Batı ve kuzeybatısında sert Alp iklim tipi, kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi, doğu ve iç kesimlerinde ise kıtasal iklim hakimdir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

  • Ljubljana Drugba Godba Müzik Festivali (Mayıs)
  • Çocuklar için Yaratıcı Atölye Festivali (Mayıs)
  • Ljubljana Jazz Festivali (Haziran)
  • Ljubljana Klasik Müzik ve Performans Sanatları Festivali (Haziran)
  • Bled Klasik Müzik Festivali (Temmuz)
  • Ljubljana Maratonu (Ekim)
  • Ljubljana Uluslararası Film Festivali (Kasım)

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

Slovenya mutfağı da tüm Balkan mutfakları gibi çok zengin. Neredeyse her kasabanın, her bölgenin kendine has tatları mevcut. Ayrıca bir yandan Avrupa esintilerinin bulunduğu Slovenya mutfağında bir yandan da Balkan motifleri karşımıza çıkıyor. Bunun en belirgin özelliği de aynı restoranda hem Balkanlar’ın meşhur köftesine hem de İtalya’nın lezzetli pizzalarına aynı menüde rastlayabiliyorsunuz.

Çorbanın, Sloven mutfağında büyük yeri olduğunu söyleyebiliriz. Tabiatın sebze konusundaki cömertliği çorbaların çeşitliliğine yansımış durumda. Fasulye, arpa, patates ve havuçtan yapılan “riçet” ile taş ve kuzu mantarlarından yapılan çorbalar herkes tarafından büyük keyifle tüketiliyor.

Ana yemeklere gelince tüm Balkan coğrafyasında olduğu gibi Slovenya’da da etin etkisi çok fazla. Birçok ana yemeğin baskın tadını etler oluşturuyor. Örneğin çiğ soğan ile yenen kızarmış baharatlı koyun etinden yapılan “stajerski kostrun“denenmesi gereken yöresel lezzetlerden biri. Bir de zlikrofi dedikleri bir mantıları var. İçerisine tercihe göre et, sebze, soğan ya da jambon konulabiliyor. “Bograç” adını verdikleri gulaş da yöresel bir lezzet ve kesinlikle denenmesini tavsiye ediyoruz.

Tatlı kültürü Slovenlerin vazgeçimezlerinden. Yöreye göre değişen birçok tatlı çeşidi mevcut. Fakat en meşhurları başta kremsnita olmak üzere zavitek, palaçinke, potica ve prekmurska gibanica.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

Slovenya’nın resmi dili Slovence’dir. Bunun yanında İtalyanca ve Macarca azınlıkların fazla olduğu bölgelerde konuşulmaktadır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA