Bosna Hersek

Saraybosna

Balkanlardaki en güzel şehirlerin başında gelen, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da birçok kültürü bir arada görebilirsiniz. Dinar Alpleri’nin ortasında, Miljacka Nehri etrafına kurulan şehrin insanlarında misafirperverliği ve sıcakkanlılığı çok yakından hissedebiliyorsunuz. Tarihi çeşitliliği mutfak kültürüne de yansıyan, özellikle Türk mutfağından birçok lezzeti aynı tat ve aynı lezzette bulabileceğiniz Saraybosna bize #okadaryakınki

PAYLAŞ:

Jahorina - Vlasic

Orta Bosna’nın en iyi kayak merkezi olarak bilinen Vlasic, yılın 5 ayında kar bulundurması ve her seviyeye uygun birçok kayak pisti ile kış tatili yapmak isteyenler için çok cazip bir yer.

1984 yılında 14. kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış ve hala Balkanların en büyük kayak ve kış turizm merkezi olan Jahorina #okadaryakınki

PAYLAŞ:

KONUM

Avrupa kıtasının güneydoğusunda, Balkan yarımadasının kuzeybatısında yer alan Bosna Hersek’in Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’la sınır komşusudur.

Önemli Şehirler

-

  • Sarajevo (Saraybosna)
  • Mostar
  • Travnik
  • Zenica
  • Banja Luka
  • Tuzla

PAYLAŞ:

FOTOĞRAFLAR

HİKAYELER

Erhan Yıldırım -­ Bosna Hersek

Slovenya ve Hırvatistan’ın büyüleyici güzelliği hala aklımızın bir köşesini kurcalarken Bosna Hersek’in güzelliği karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Küçük bir ülke olmasına rağmen sosyo-kültürel anlamda zengin bir yapıya sahip olan ve bu zenginliğin mimariden, mutfak kültürüne, sanattan geleneksel el işçiliğine kadar sirayet ettirmiş nadir ülkelerden biri Bosna Hersek.

Sokaklarını karış karış gezmekten sıkılmayacağım, şahane mimarisi ile beni büyüleyen yapılarına dönüp bir daha bakmak isteyeceğim özellikle geleneksel mutfağı ile sıkılmadan tüm lezzetleri denemeye çalışacağım Bosna Hersek’te geçirdiğimiz birkaç gün benim için unutulmazdı.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bizleri çok seviyorlar. Sokaklarını arşınlarken ufak tefek hediyelikler almak için girdiğiniz dükkanlarda Türk olduğunuzu söylediğinizde mutlaka Türkçe bir “merhaba” ile karşılanıyorsunuz. Bildikleri Türkçe kelimeler ile yaptıkları el işi hediyelikleri anlatmaya başlıyor Bosna Hersek insanı.

Karnınız açıktıysa kendinizi hemen bir köfteciye ya da börekçiye bırakıveriyorsunuz. Cevapcici dedikleri köfte gerçekten şahane bir lezzete sahip. Özel ekmeğinin içinde köfteye has bir sos ile servis edilen bu yemeğin lezzeti bizleri kendine hayran bıraktı.

Börek yemek isterseniz de işiniz hiç zor değil. Çünkü nerede yerseniz yiyin Boşnaklar börek konusunda bir dünya markası ve hepsi bu işin hakkını veriyor. Peynirli, ıspanaklı, patatesli ve kıymalı çeşitleri olan Boşnak Börek’ini mutlaka denemelisiniz.

Başkent Saraybosna’daki turumuzu bitirdikten sonra soluğu şehre çok da uzak olmayan kayak merkezlerinde alıyoruz. Bosna Hersek’i özellikle tarihi çeşitliliği ve lezzetleri ile tanısak da kayak konusunda da muhteşem merkezlere ve pistlere sahip olduklarını görmek özellikle beni çok mutlu etti. Kayak yapmayı seven biri olarak başka bir ülkede dahi olsam kendimi evimde hissettiğim bir coğrafyada kayak yapmak ayrı bir keyif veriyor. Saraybosna’da çok uzun süre kalmayacaksınız şehre yarım saat uzaklıkta olan Jahora’da kayak yapabilirsiniz. Fakat uzun süre Bosna Hersek’te kalmayı planlıyorsanız Vlasic’te mutlaka kayak yapmalısınız.

-

Fatih Yılmaz - Bosna Hersek

Saraybosna tam da kendimi evimde hissettiğim şehirlerden biri oldu. Gerçekten her anlamda bize o kadar yakınlar ki… Türk kahvesi börek ve köfte…. Her gün bunlarla karnımı zevkle doyurdum. Bizleri çok seviyorlar. Türküz dediğimizde yüzlerindeki o tebessümü gerçekten unutamayacağım.

Tarihi çeşitliliği mimarisine de yansıyan Saraybosna’da gerçekten zaman zaman kendinizi Türkiye’de, bazen Batı Avrupa’da ve tabi ki bazen de Balkanlar’da hissediyorsunuz. Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş Başçarşı’yı mutlaka görmelisiniz ve orada mutlaka bir hatıra fotoğrafınız olmalı. Osmanlı dönemine ait Ali Paşa Camii de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ayrıca Fatih sultan Mehmet’e hediye olarak yaptırılan Hünkar Camii de hem mimarisi hem de tarihinde barındırdığı manevi değeri ile görülmesi gereken bir yer.

Size en büyük tavsiyem, Başçarşı’daki köftecilerde onların deyimi ile “Cevapcici” ve yanında yine onların deyimiyle “jogurt” yemeniz.

Başkent Saraybosna’dan sonra yine başkente çok yakın, kayak merkezlerini ziyaret ettik. Ben bir kayak sever olarak Bosna Hersek’in kayak merkezleri konusunda bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum ve öğrenmeme çok mutlu oldum. daha sonraki senelerde yine ziyaret edeceğim. Vlasic ,otelleri ve kaliteli pistleri ile tercih edeceğim bir kayak merkezi. Ama eğer ki başkenti ziyaret için geldiniz ve günü birlik bir kayak merkezine çıkıp dağ havası almak isterseniz de JAHORİNA YI tavsiye ediyorum.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

Saraybosna: Bosna Hersek’in başkenti olan şehir Dinar Alpleri’nin ortasında, Miljacka Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Bulunduğu bölgede modern şehirleşme Osmanlı döneminde başlamıştır. Bizans ve Osmanlı etkisiyle zenginleştirilmiş doğu ve batı kültürünün aynı anda birlikte izlenebildiği nadir şehirlerden birisidir. Saraybosna merkez, Stari Grad, Novi Grad ve Novo Sarajevo olmak üzere dört yönetim bölgesine ayrılmıştır. Saraybosna gezginler için adeta bir hazinedir. Baş Çarşı, Gazi Hüsrev Bey Cami, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Bedesteni, Tünel Müzesi, Saraybosna Katedrali, Latin Köprüsü mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Travnik: Vlasic Kayak Tesisleri’ne en yakın yerleşim birimidir. Vlasic Dağı’na gelen kayak severlerin uğrak noktası olan şehir, özellikle Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi ev, çeşme, cami ve türbeye ev sahipliği sapmaktadır. Yapıların birçoğunun iyi bir şekilde korunmuş olması ise, şehrin adını yakın gelecekte bir kültür turizmi destinasyonu olarak çokça duyamaya başlayabileceğimiz anlamına geliyor.

Pale: Jahorina Dağı’na en yakın büyük yerleşim birimi olması sebebiyle kayak turizmi için öneml bir noktadır. Halihazırda turizme dayalı bir ekonomiye sahip olan şehir kayak dışında avcılık sporu ile ilgilenenler için de bir çekim noktasıdır. Çok iyi korunmuş bir doğaya sahip olması ve avcılık sporu için özel tesisler barındırması bunda büyük pay sahibidir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

Ülkenin büyük bir bölümü karasal iklim etkisi altındadır. Adriyatik kıyısına yakın güney kısımdaysa Akdeniz iklimi hakimdir. Bosna Hersek’te yazları sıcaklık yüksek değerlere ulaşır. Kış mevsimi ise genellikle yağışlı geçer.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

  • Saraybosna Film Festivali
  • Saraybosna Jazz Festivali

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

Bosna Hersek mutfağında et ve patates ağırlıklı yemek çeşitleri boldur. Bunun dışında sarımsak, domates, patates, soğan, pirinç, makarna, süt ve un yemeklerde sıkça kullanılır. Yerel yemeklerin yanı sıra İtalyan mutfağını yansıtan restoran seçenekleri de mevcuttur. Cevapi, pita, Boşnak böreği, klepe, bey çorbası, pavlaka ve daha birçok mutlaka tadılması gereken lezzete sahiptir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

Bosna Hersek’te Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça olarak 3 resmi dil kullanılmaktadır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA