Bulgaristan

Sofya

Konuklarımız Fatih ve Erhan’la birlikte Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri Sofya’dayız. Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden olan Sofya, tarihi güzellikleri ve tertemiz havasıyla sizi bekliyor. Şehri dolaşmaya başladığınızda insanların sıcakkanlı ve güler yüzlü tavırları içinizi ısıtmaya yetiyor. Sofya, ayrıca Osmanlı döneminden birçok tarihi mirası da bünyesinde barındırıyor. Örneğin Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii, Avrupa’nın en eski camilerinden biri. Ayrıca mutfağı ile de bizimle birçok benzer noktaya sahip Sofya bize #okadaryakınki

PAYLAŞ:

Borovets - Bansko

Doğu Avrupa’nın en iyi ve en popüler kayak merkezleri şüphesiz ki Bulgaristan’da yer alıyor. Bunların başında da Borovets ve Bansko geliyor.

Rila dağlarının kuzey eteklerinde sıralanmış olan çam ağaçları arasında Avrupa’nın en uzun pistlerinden birine sahip olan Borovets kayak yapmayı sevenler için birçok imkanı aynı anda sunuyor. Ayrıca gece kayak yapmak isteyenler için de 650 metre uzunluğundaki pisti gecenin ilerleleyen saatlerine kadar aydınlatılıyor.

Bulgaristan’ın bir diğer kayak merkezi Bansko, Unesco tarafından koruma altında olan Pirin dağlarının yamacında yer alıyor. Bulgaristan’ın kayak sporu ile özdeşlemiş bu şehri, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Oldukça uzun ve bakımlı olan pistlerde kayak yapmak #okadaryakınki

PAYLAŞ:

KONUM

Balkan Yarımadası'nın doğu bölümünde yer alır. Doğusunda Karadeniz ile sınırı olan Bulgaristan; güneydoğusunda Türkiye, güneyinde Yunanistan, batısında Sırbistan ve Makedonya, kuzeyinde ise Romanya ile komşudur.

Önemli Şehirler

-

 • Sofya
 • Varna
 • Burgaz
 • Plevne
 • Pazarcık
 • Filibe
 • Ruşçuk
 • Silistre

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Erhan Yıldırım -­ Bulgaristan

Son durağımız sınır komşumuz olan Bulgaristan... İstanbul’dan sadece 1 saatlik bir uçuş ile başkent Sofya’ya varabiliyorsunuz. 1.3 milyon nüfusa sahip Sofya hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile günübirlik bile olsa ziyaret edilebilecek bir şehir. Borisova Gradina Parki, Alexander Nevsky Katedrali ve Kral Sarayı şehrin görülmesi gereken noktaları arasında başı çekiyor.

Ayrıca Bulgar geleneklerini ve kültürünü daha yakından tanımak isteyenler için tematik restoranlara da sahip Sofya her anlamda keyifli bir kış tatili imkanı sunuyor.

Eğer kayak yapmak istiyorsanız tavsiyemiz Bansko. Hem kayak severler hem de snowboardçuların uğrak yeri olan Bansko, Unesco’nun koruması altında olan Pirin Dağları’nın yamacında yer alıyor. Bansko’daki kayak tesislerinin en büyük avantajı ise aydınlatılmış pistlerde gece de kayak keyfi sunuyor olması.

Bansko’dan sonra yine Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen pistlerine sahip olan ve Avrupa’nın en uzun pistinin de yer aldığı Brovets. Bansko’da olduğu gibi Brovets’te de aydınlatılmış pistler sayesinde geç saatlere kadar kayak keyfi yapabilirsiniz.

-

Fatih Yılmaz - Bulgaristan

Sofya, ülkemize en yakın başkentlerden arasında yer alıyor. İstanbul’dan bir saatlik bir uçuşla Sofya’da olabiliyorsunuz. Başkent Sofya’da gezilecek tüm yerler hem tarihi hem de doğal güzelliğe sahip. 1.3 milyon nüfusu ile Balkan şehirleri arasında yine en büyüklerden biri olan Sofya’da görmeden gidilmeyecek yerler arasında Borisova Gradina Parki, Alexander Nevsky Katedrali, Kral Sarayı var.

Ayrıca folklorik bir Bulgar gecesi yaşamak ve geleneksel lezzetleri tatmak için bazı restoranlar da bulunmakta. Sizlere tavsiyem bu keyfi de yaşamadan dönmeyin Bulgaristan’dan.

Kışın Bulgaristan denince akla ilk gelen yerler arasında aslında meşhur kayak merkezleri yer alıyor. Daha önce benim de bir çok kez ziyaret ettiğim Bansko, hem kayak severler hem de snowboardçular için şahane bir yer. Unesco’nun koruması altında olan Pirin Dağları’nın yamacında yer alan Bansko’da isterseniz 650 metre uzunluğundaki aydınlatılmış gece pistinde kayabiliyorsunuz. Bansko gerçekten restoranları, otelleri ve keyifli ortamı ile benim favori kayak merkezlerim arasında yer alıyor.

Türk Hava Yolları sayesinde Borovets kayak merkezini de görme fırsatı yakaladım. Çam ağaçları arasında Avrupa’nın en uzun tesislerinden birine sahip Borovets’te akşam saat 21.00’ e kadar kayak ve snowboard yapabilirsiniz.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

ŞEHİR

Sofya: Bulgaristan’ın en büyük şehri ve başkenti olan Sofya 1.2 milyon olan nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehirlerinden de biri. Birçok mimari akımdan etkilenen şehirde Barok tarzı yapılar ile modern mimari eserler yan yana bulunabilmekte. Kıtasal iklimin görüldüğü Sofya’da yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı bu yüzden yüksektir. Çevre planlaması doğrultusunda geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan şehir bu yönüyle insanı sıkmayan bir dokuya sahip.

Bansko: Bansko Bulgaristan’ın güneybatısında yer alır. Pirin Dağları’nın eteklerine kurulmuş olan şehir kayak merkezleri sayesinde adını duyurmuştur. Kayak merkezleriyle üne kavuşan ve Balkanlar’da kayak denince akla ilk gelen yerlerden biri olmayı başarmış olan şehir, mütevazi yapısı ve tarihi yapıları ile de ziyaretçilerine nostaljik hisler yaşatıyor.

Samakov: Bulgaristan’ın batısında yer alan Rila ve Vitosha Dağları arasına yayılmış olan Samakov özellikle Rila Dağı’na yakınlığı ile Borovets Kayak Tesisleri’ne gelenlerin uğrak noktalarından biridir. Şehrin en önemli yapıları arasında yer alan Bayraklı Camii ise mütevazi fakat büyüleyici bir mimari ve süslemeye sahiptir. Sarmal bir görünüme sahip olan minaresi ile dikkat eken Bayraklı Cami’nin iç süslemeleri ise günümüz camilerinde görmeye alışkın olmadığımız motiflere sahiptir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

İKLİM

Ülke'nin doğusunda Karadeniz iklimi yaşarken, güneyinde Akdeniz iklimi görülür. Yıl geneli göz önüne alındığında ılıman bir havası vardır. Yıllık ortalama sıcaklıklar 13-15 derece olarak seyreder. Kış aylarındaki sıcaklık ortalaması ise -4C ila 4C derece arasında değişir. Kuzey kesimler daha soğuktur. Bansko ve Borovest kayak merkezleri kış turizmi için ilk akla gelen yerlerdir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

 • Ocak - Uluslararası Masquerade Games Festivali
 • Mart - Sofya Uluslararası film Festivali
 • Nisan - Sofya Jazz Festivali
 • Mayıs - Bulgaristan Salsa Festivali
 • Haziran - Varna Yaz Festivali, Varna Uluslararası Müzik Festivali
 • Temmuz - Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

MUTFAK

Tarih boyunca etkileşim halinde olduğu Osmanlı ve Slav halklarının mutfağı Bulgar mutfağını şekillendirmiştir. Konumu sebebiyle Avrupa ve Akdeniz mutfaklarının da etkisi hissedilmektedir. Pileşka (tavuk çorbası), Bob Çorba ya da manastirska (kuru fasulye çorbası), Isırgan otu çorbası (koprivena), ıspanak çorbası (spanaçena) gibi çorba çeşitleri bulunur. Başta chopska olmak üzere birçok salata çeşidi Bulgar mutfağını da renklendir. Sarma ve musakka gibi bizim mutfağımızda da yer alan lezzetler Bulgar mutfağının en sevilen yemeklerindendir. Bulgarlar hamur işini de oldukça fazla sevmektedirler. Bütün şehirlerinde börek ve poğaça benzeri yiyeceklerin satıldığı çokça dükkan bulabilirsiniz.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA

DİL

Bosna Hersek’te Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça olarak 3 resmi dil kullanılmaktadır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

HARİTA