Slovenya

Ljubljana

2016 European Green Capital Ödülü’nün sahibi, tarihi ve doğal mirasının titizlikle korunduğu bir şehir; Ljubljana. Bled Gölü, Bled Kalesi, Ljubljana Ulusal Müzesi, Dragon Köprüsü, Tivoli Park ve Halk Meydanı mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece bazıları. Doğa, eğlence ve kültürün muhteşem buluşmasının gerçekleştiği yer Ljubljana #okadaryakınki

PAYLAŞ:

Kravavec - Vogel

Kayak kültürü Balkanlar’ın genelinde 7’den 77’ye her yaşta insan için vazgeçilmez bir unsur. Aynı durum Slovenya’da da var ve bu kültürün en güzel getirilerinden biri de kayak merkezleri. Slovenya’da bulunan Kravavec ve Vogel kayak merkezleri ister yeni başlayan, ister orta seviye, ister profesyonel kayakseverler için eşsiz bir nokta. Muhteşem manzarası, farklı stiller için hazırlanmış pistleri ve her imkanı sunan tesisleri ile Kravavec ve Vogel kış tatili planlayanlar için ziyaret edilmesi gereken bir yer.

PAYLAŞ:

KONUM

Slovenya Orta Avrupa'nın güneyinde yer alır. Batısında İtalya, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya ile sınırı bulunmaktadır. Ülkenin güneybatısında ise Adriyatik Denizi’ne kıyısı vardır.

Önemli Şehirler

-

 • Ljubljana
 • Maribor
 • Piran
 • Portoroz
 • Kranj

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Erhan Yıldırım -­ Slovenya

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Ljubljana uçağında başlayan yolculuğumuzun ilk durağı Slovenya’nın başkenti Ljubljana oldu. Şehir merkezine geldiğimiz andan itibaren sokaklar, caddeler, binalar, restoranlar, kafeler ve özellikle şehrin simgesi olan Ejderha heykelleri sayesinde kendimizi bir masalın kahramanları gibi hissetmeye başladık. Şehirdeki en önemli ulaşım aracı bisikletti. Sokaklarda yürürken genç yaşlı demeden sık sık yanınızdan bisikleti ile geçen Slovenyalılar’a rastlayabiliyorsunuz. Sık sık rastladığınız şeylerden biri de bizdeki Türk Kahvesi’ne çok benzeyen kahveleri. Bizim kahvemiz gibi cezvede yapılıyor yine aynı şekilde fincanlarda servis ediliyor ve tat olarak da bizimkine çok benzer. Yemekten konu açılmışken Slovenyalıların da bizim kadar hamur işine düşkün olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ayrıca sarmayı da bizim kadar güzel yapıyorlar. Şehrin önemli noktalarından biri de Üçlü Köprü ve Preseren Meydanı. Eğer yolunuz Ljubljana’ya düşerse mutlaka bu bölgedeki kafelerde bir şeyler içmeli ve bir yürüyüşe çıkmalısınız.

Slovenya’da kayak ata sporu gibi. 7’den 77’ye herkes kayak yapıyor ve büyük zevk alıyorlar. Bunun en büyük göstergesi de sırtlarında kayak takımları ile dolaşan Slovenyalılar? İlk gördüğümüzde çok şaşırmıştık fakat Slovenya’nın en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Kravec’in şehir merkezine sadece yarım saat uzaklıkta olduğu öğrenince biz de rotamızı Kravec’e çevirdik.

Kravec, Avrupa’da bir havalimanına en yakın kayak merkezi olma özelliği taşıyor ve Avrupa’nın birçok ülkesinden sporcuyu ağırlıyor. Biz de bu fırsatı kaçırmadık ve hemen birer kayak takımı kiralamak ile başladık işe. Profesyonel, orta seviye ve başlangıç olarak ayrılan kayak pistleri bize muhteşem bir manzarayı önümüze sererken eşsiz bir kayak deneyimi sundu. Henüz kayak sezonunun çok başında olmamıza rağmen pistlerin doluluk oranı gerçekten çok iyiydi. İlk başlarda şaşkınlık yaşasak da Slovenlerin sıcak kanlılığı ile ortama çok çabuk ayak uydurduk ve gün batana kadar karın ve kayağın keyfini doyasıya çıkardık.

-

Fatih Yılmaz - Slovenya

Çok küçük bir ülke olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’yı ziyaret ettik ilk önce. Alp Dağları ile Adriyatik’in arasında kurulan şehir 300.000 nüfusa sahip bu kentte ilk hissettiğimiz şey masalsı bir şehirde olduğumuzdu. Herkes mutlu ve huzurlu görünüyordu. Genç yaşlı herkes bisikletlerle sokaklardaydı. Balkan ülkeleri arasında Avrupa Birliği’ne giren ilk ülke Slovenya. Para birimi de bu nedenle Euro. Mutfak kültürleri bizle çok benzeşiyor. Hatta bizim Türk kahvemize hayranlar ve kendi usullerince Türk kahvesi yapmaya çalışıyorlar kafelerde. Ayrıca börek ve sarmaya da bayılıyorlar. Ve sarmadan ötürü bir çok kişiden “İyi ki Türkler bizlere bunu öğretmiş” sözünü çok duyduk. Şehrin simgelerinden biri ejderhalar. Cesaret, güç ve büyüklüğü temsil eden Ejdarha köprüleri şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri.

Bu yemyeşil başkenti mutlaka ziyaret etmeli, nehir kıyısında sıralanmış kafelerde mutlaka bir kahve içip, Üçlü Köprü’de ve Preseren meydanında keyifli bir yürüyüşe çıkmalısınız.

Ljubljana dan sonra benim gibi kayak severler için şehre yarım saatlik mesafe bulunan Kravec kayak merkezine çıktık. Doğanın keyfini kış aylarında da çıkarmak isterseniz mutlaka Slovenya’nın kayak merkezlerini ziyaret etmelisiniz. Avrupa’da uluslararası havaalanına en yakın konumdaki kayak merkezi olma özelliği taşıyor. 7 km profesyonel, 15km orta seviye ve 7 km başlangıç seviyesinde kayak pistleri bulunuyor.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

Ljubljana: Ljubljana Orta Avrupa’nın en şirin başkentlerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Slovenya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olmasına rağmen korumayı başardığı sıcaklık ve samimiyetiyle içinizi ısıtan şehir yeşil alanlarının çokluğu ile de ziyaretçilerini mest ediyor. Ljubljana’ya gitmişken şehrin “Ejderha Köprüsü” gibi ikonik yapılarını ve müzelerini de ziyaret etmeyi unutmamakta fayda var.

Kranj: Orta Çağ mimarisini en güzel yansıtan, adeta 1400’lerden kalmış bir şehir havasında olan Kranj, Ljubljana be Krvavec arasında kalmaktadır. Ülkenin en büyük 4. şehri olmasına rağmen yaklaşık olarak 55.000 olan nüfusuyla sakin ve küçük bir kasaba görüntüsüne sahiptir. Özellikle kış aylarında Krvavec Kayak Tesisleri’ne gelen kayak severlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden biridir. 14. yüzyıldan kalma Aziz Cantianus Kilisesi ise Kieselstein Kalesi le şehrin kesinlikle görülmesi gereken tarihi yapılarındandır.

Bled: Slovenya’nın kuzeybatısında, Julian Alpleri’ne uzanan bir ova üzerinde kurulmuş, doğal güzellikleriyle yılın her mevsimi yerli ve yabancı turist akına uğrayan bir şehirdir. Özellikle Bled Gölü ve çevresi en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Julian Alpleri’ne ve Vogel Kayak Tesisleri’ne yakın olması sebebiyle kış aylarında kayak tutkunlarına da ev sahipliği yapan şehre yolunuz düşerse, şehri gölün diğer tarafında kalan Bled Kalesi’nin muhteşem manzarasından izlemeyi ihmal etmeyin.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

Slovenya iklimi 3 ana bölgeye ayrılabilir:

Batı ve Kuzeybatısı’nda sert Alp iklim tipi,
Kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi,
Doğu ve iç kesimlerinde ise kıtasal iklim hakimdir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

Önemli Festivaller

-

 • Yaz Müzik Festivali (Ljubljana)
 • Jazz Festivali (Ljubljana)
 • Druga Godba Müzik Festivali (Ljubljana)
 • Ljubljana Yürüyüşü (Ljubljana)
 • Carnival (Birçok şehirde yapılıyor)
 • Maraton (Ljubljana ve Radenci’de gerçekleştiriliyor)
 • Lent Festivali (Maribor’da gerçekleşir. Performans sanatları festivalidir.)

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

Slovenya mutfak kültürü komşu ülkelerden fazlaca etkilenmiştir. Bu sebeple zengin yemek çeşitliliğine bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Akdeniz’e kıyısı olması sebebiyle deniz ürünleri çokça tüketilen yiyecekler arasında. Slovenya ayrıca tatlılarıyla da bilinen bir ülke. Cevizli hamur tatlısı olan “Potika” ve “Kremalı Krem Keki” ülkenin bilinen lezzetlerinden bazıları. Genel olarak düşünüldüğünde ise Sloven mutfağı Türk damak tadına gayet uygundur.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

Slovenya’nın resmi dili Slovence’dir. Bunun yanında İtalyanca ve Macarca azınlıkların fazla olduğu bölgelerde konuşulmaktadır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA