BOSNA HERSEK

Saraybosna

Bir şehir düşünün... Çıktığınız her yol sizi bir nehrin kıyısına, gürül gürül akan bir şelalenin kenarına, tabiatın tüm renkleri ile bezenmiş şirin bir kasabaya götürsün. İşte Saray Bosna böyle bir şehir. Türkiye'ye olan gönül bağı ile Saraybosna bize #okadaryakinki!

PAYLAŞ:

Mostar - Blagaj

Tabiatın tüm güzelliğini cömertçe sunduğu Mostar'ın sokaklarında dolaşırken burada sizden bir şeyler olduğunu hissedeceksiniz.

Travnik ­ Kravica ­ Jajce

Bosna Hersek'in sular ülkesi olduğunu söylemiştik. Bu özelliğini büyük bir gurur ve haşmetle sergileyişinin en büyük göstergesi de Kravica ve Jajce şelaleleri kesinlikle. Bir yandan huzur veren bir yandan da azameti ile sizi büyüleyen bir yanı olan bu şelaleler Bosna Hersek seyahatinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmeli.

KONUM

Avrupa kıtasının güneydoğusunda, Balkan yarımadasının kuzeybatısında yer alan Bosna Hersek’in Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’la sınır komşusudur.

Önemli Şehirler

-

  • Sarajevo (Saraybosna)
  • Mostar
  • Travnik
  • Zenica
  • Banja Luka
  • Tuzla

FOTOĞRAFLAR

HİKAYELER

Arda Ülgen / Mostar -­ Blagaj -­ Travnik -­ Kravica -­ Saraybosna

Savaşın, anlaşmazlıkların hiç yakışmadığı bir tablo gibi olan Mostar şehri, Neretva Nehri’nin üzerine kurulmuş. Mostar Köprüsü ise adeta ayakları yere sağlam basan bir nakış. Şehrin her yanı ayrı güzellikte. Köprü başında yemek yerken akan su, dağlardan yansıyan yeşil renk, sizi alıp götürecek.

Mostar’dan çıkıp, dar yollardan geçerek Blagaj kasabasına ulaşıyorsunuz. Burada bir tekke bulunuyor. Neretva’yı besleyen Buna Çay’ı çok dik bir kayalığın altında bulunan mağaradan yeryüzüne çıkıyor. Çevrenin yeşilliği ve suyun bolluğu, sadece nehrin değil, belki de hayatın buradan çıktığını düşündürüyor insana.

Ertesi gün yolumuz Kravica şelalelerine düşüyor. Bosna Hersek'in sular ülkesi olduğu izlenimini ülkeye ayak bastığınız ilk günden hissediyorsunuz. Kravica şelaleri de bunun bir kanıtı. Aracınızı park edip de, yokuş aşağı taşlarla döşenmiş patikadan inerken, karşınıza böyle bir yerin çıkacağını tahmin etmek çok zor. Bir çok şelale halinde göle dökülen sular, çevrenin yeşilliği yeryüzünde cennet diye tabir edilecek güzellikte.

Gölleri ve camileri ile meşhur olan Travnik, Osmanlı İmparatorluğuna vezirler kazandıran, tarihimiz açısından önemli bir merkez. Doğası ve yemekleri ise ziyaretinizi daha da anlamlı kılıyor.

Belki de en güzel şehri en sona bıraktık. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, tarihin ve kültürlerin buluşma noktası. Osmanlı ve Avusturya Macaristan İmparatorlukları’nın etkilerini derinden ama karıştırmadan sunan bu şehir, aynı zamanda börek ve köfteleriyle bir lezzet noktası. Başçarşı sokaklarında gezerken kendinizi bir zaman tünelinde gibi hissedeceksiniz.

Coğrafi ve kültürel olarak bize çok yakın olan bu güzel şehirleri tanımanızı herkese gönülden tavsiye eder, bu güzel gezi için bütün Türk Hava Yolları çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız.

-

Özge Ülgen / Mostar -­ Blagaj -­ Travnik -­ Kravica -­ Saraybosna

Bosna Hersek'te ilk durağımız Mostar... Mostar şehrini ikiye bölen Neretva Nehri’nin haşmeti beni büyülerken çizdiği menderesler üzerine kurulmuş olan efsanevi Mostar Köprüsü arkamı dönüp tekrar baktıkça beni yeniden etkiyecek bir tablo gibi duruyor. Günü şehir merkezinde Türkçe olarak anlaşabildiğimiz esnafın arasında tamamladıktan sonra, akşam geleneksel Boşnak yemeklerini tatmaya geliyor sıra. Menüde dolma, bamya, köfte, kebap, tatlılardan baklava ve hurma tatlısını görünce yüzümüzde tebessüm beliriyor. “Aslında o kadar yakın ki” diyoruz.

Mostar'dan sonra Neretva Nehri’nin kollarından biri olan Buna Nehri’nin doğduğu Blagaj’a uğradık. Burada Buna Nehri’inin pınarının hemen yanına Osmanlı zamanında inşa edilmiş olan ve 500 yıldır özenle korunan tekkeyi ziyaret edip, huzur veren Buna kenarında leziz bir yemek yedik. Üstüne içtiğimiz Boşnak kahvesi ile memleketimize hala yakın olduğumuzu hep birlikte hissettik.

Blagaj'ı geride bıraktıktan sonraki durağımız Bosna Hersek'in doğa harikası yerlerinden biri olan Kravica Şelaleleri oldu. Kravica Şelaleri “bu yolun sonunda ne ile karşılaşabiliriz ki” dediğimiz anda bir vaha gibi karşımıza çıktı. Böylesine fazla miktarda şelalenin bir havzaya döküldüğüne ancak filmlerde şahit olunabilir. Şelalelerin döküldüğü alan yüzmeye ve piknik yapmaya çok müsait. Bizim gibi kısa süreli uğrayanlar için tabi ki yemek ve içecek hizmeti sunan tesis de mevcut.

Ertesi gün sabah erken Travnik'e doğru yola çıktık. Tarih kitaplarında “Vezirler Şehri” diye geçen, zira Osmanlı Dönemi’nde tam 19 vezir çıkaran bu şehir adeta Türkiye’den bir kasaba gibi. Türkler’in öğrenim için çok rağbet göstermesine şaşmamak gerek. Hazır havası da aşina gelmişken birer Boşnak kahvesi içip son durak Saraybosna'ya devam ediyoruz.

Bosna Hersek’in gezdiğim her şehrinden farlı izlenim edindiysem de hepsi olumlu, hepsi bana kendimi o ülkeye ait hissettirdi. Saraybosna’nın diğer şehirlerinden en büyük farkıysa bir tarafının Oryantal bir tarafının Batı’yı temsil etmesi. Öğlen Başçarşı’da Boşnak böreği ile başlayan lezzet turumuz, akşam meşhur Boşnak köftesi Çevapçiçi ile sonlandı. Üstüne de bir Boşnak kahvesi daha tadarak bu şehre yavaş yavaş veda ettik.

Ertesi gün sabahtan şehre yarım saat mesafedeki, Bosna Nehri’ni besleyen 6 kolun pınarını barındıran Vrelo Parkı’nı ziyaret edip, son bir kez daha bu ülkeden ve Balkanlar’dan büyülenip ülkemize geri döndük.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

Bosna Hersek’in başkenti olan şehir Dinar Alpleri’nin ortasında, Miljacka Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Bulunduğu bölgede modern şehirleşme Osmanlı döneminde başlamıştır. Bizans ve Osmanlı etkisiyle zenginleştirilmiş doğu ve batı kültürünün aynı anda birlikte izlenebildiği nadir şehirlerden birisidir. Saraybosna merkez, Stari Grad, Novi Grad ve Novo Sarajevo olmak üzere dört yönetim bölgesine ayrılmıştır. Saraybosna gezginler için adeta bir hazinedir. Baş Çarşı, Gazi Hüsrev Bey Cami, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Bedesteni, Tünel Müzesi, Saraybosna Katedrali, Latin Köprüsü mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Mostar: Hersek bölgesinin en büyük şehridir. Doğal güzellikleri ve çok uluslu yapısıyla bilinen şehir Bosna savaşının izlerinin izlendiği açık hava müzesini andırır. Şehre adını veren tarihi Mostar köprüsü en ünlü yapılarının başında gelir. Mostar farklı renklerdeki mahalleleri, doğası ve geleneksel yemekleriyle unutulmaz bir şehir. Karagöz Bey Camii, Biscevica Evi, Eski Köprü Müzesi, Tara Kulesi, Partizan Abidesi ve Bakırcılar Çarşısı Mostar’ın en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Travnik: Bosna Hersek’in en büyük şehirlerinden birisi olan Travnik, Osmanlı’nın mirasını canlı bir şekilde koruyor. Travnik kalesi, medreseleri, çeşmeleri, saat kulesi, köprüleri, kahvehaneleri, köftecileri, börekçileriyle tarihin durduğu bir kent.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

Ülkenin büyük bir bölümü karasal iklim etkisi altındadır. Adriyatik kıyısına yakın güney kısımdaysa Akdeniz iklimi hakimdir. Bosna Hersek’te yazları sıcaklık yüksek değerlere ulaşır. Kış mevsimi ise genellikle yağışlı geçer.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

12.07.2015

Önemli Festivaller

-

  • Saray Bosna Film Festivali

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

Bosna Hersek mutfağında et ve patates ağırlıklı yemek çeşitleri boldur. Bunun dışında sarımsak, domates, patates, soğan, pirinç, makarna, süt ve un yemeklerde sıkça kullanılır. Yerel yemeklerin yanı sıra İtalyan mutfağını yansıtan restoran seçenekleri de mevcuttur. Cevapi, pita, Boşnak böreği, klepe, bey çorbası, pavlaka ve daha birçok mutlaka tadılması gereken lezzete sahiptir.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

12.07.2015

Bosna Hersek’te Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça olarak 3 resmi dil kullanılmaktadır.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA