BULGARİSTAN

Varna - Balçık - Altın Kum Plajı (Golden Sand Beach)

Türk kültüründen derin izler taşıyan tarihi ve kültürel dokusu, eğlenceli ve dinamik yaşantısı ile “Balkanların İbizası” Varna'da başlayan Bulgaristan yolcuğumuz, Tenha Yuva Sarayı’nın güzelliği, eşsiz botanik bahçeleri ve mimarisi ile Karadeniz’in en çok ziyaret edilen tatil merkezlerinden biri olan Balçık ile devam ediyor.

PAYLAŞ:

Nessebar - Burgaz - Güneşli Sahil (Sunny Beach)

Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden, Karadeniz sahilinde Varna Havaalanı'na yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta, küçük kayalık yarımada üzerine kurulu Nessebar'dayız. Nessebar'ı gezdikten sonra önemli bir sanayi, ulaşım, turizm ve kültür merkezi olan Bulgaristan'ın en büyük dördüncü şehri Burgaz'a gidiyoruz.

PAYLAŞ:

KONUM

12.07.2015

Balkan Yarımadası'nın doğu bölümünde yer alır. Doğusunda Karadeniz ile sınırı olan Bulgaristan; güneydoğusunda Türkiye, güneyinde Yunanistan, batısında Sırbistan ve Makedonya, kuzeyinde ise Romanya ile komşudur.

Önemli Şehirler

-

 • Sofya
 • Varna
 • Burgaz
 • Plevne
 • Pazarcık
 • Filibe
 • Ruşçuk
 • Silistre

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Deniz Sağıroğlu Varna­-Balçık-­Burgaz-­Nessebar

İstanbul’dan Varna uçuşu ile başlayan Balkanlar seyahatimizin her bir noktası o kadar keyifli, o kadar yakın ve o kadar ilgi çekiciydi ki çok güzel bir on gün geçirdim. İlk önce Bulgaristan’ın yazlık ve tarihi şehirleri Varna, Burgaz ve Nessebar’ı gezdik. Özellikle UNESCO tarafından koruma altında olan Nessebar’a bayıldım. Yemeklerimiz de o kadar yakındı ki annemin sarmasını Nessebar’da da yiyebildim ;)

-

Tülin Elver Varna­-Balçık-­Burgaz-­Nessebar

Bu seyahate çıkarken yazdığım ‘Balkan Hayali’ yazımın bu kadar doğru olacağını bilemezdim. Sırt çantam ve fotoğraf makinemle gezdiğim tüm ülkelere karıştım, güzelliklerinde kayboldum.

İlk durağımız Varna'ya indiğimizde biraz şaşırdım. Evet, Bulgaristan’ın üçüncü büyük şehri olduğunu biliyordum ama yine de bu kadar büyük ve düzenli bir şehir beklemiyordum. Varna ormanla denizin birleştiği muhteşem bir liman ve kumsal kenti. Bulgaristan yaz turizminin başkenti olarak biliniyor. Şehirde 17 km uzunluğunda muhteşem bir sahil şeridi bulunuyor ve belki de bu yüzden Varna'ya “Karadeniz’in İncisi” diyorlar. Şehirde bir diğer dikkat çeken nokta ise eğitime çok önem vermeleri ve üniversiteleri. Hatta rehberimizden öğrendiğimiz kadarıyla pek çok Türk öğrenci de eğitim için Varna Üniversitesi'ni tercih ediyormuş. Denizi ve plajlarıyla ön plana çıkan şehirde bir de önemli yer var ki o da Deniz Parkı. Şehrin sahilinde yer alan ve denizin haricinde ağaçlarla kaplı olan uzun yürüyüş yolları da bulunan şehrin en büyük parkı. Deniz Bahçesi, Varnalıların gerçekten övünmesi gereken yerlerden. Şehrin yaklaşık 15 km uzağında yer alan Golden Sands'ı gördüğümüzde Varna'nın neden yaz turizmi için bu kadar çok tercih edildiğini anladık. Ağaçların bittiği yerde hemen denizin başladığı bu sahil şeridi 3.5 km. İnce ve altın sarısı kumsalı nedeniyle buraya Golden Sands ismi verilmiş ve adını gerçekten hak ediyor.

Varna gezimizin sonraki önemli durağı Balçık Botanik Bahçesi. İçerisinde 3000'den fazla bitki çeşidi olduğu söyleniyor. Nilüfer havuzları ve kaktüs bahçesi beni en çok etkileyen kısımlar oldu. Bu bahçede aynı zamanda Romanya Kraliçesi Marie'nin yazlık evi de bulunuyor. Hatta söylentiye göre gönlünü balıkçı bir Türk’e kaptıran Kraliçe Marie, Müslüman kültürüne de hayranlığından dolayı cami şeklinde bir ev yaptırmış ve genelde kışları burada geçirmiş.

Varna'dan sonra Bulgaristan'ın tatil kenti ve dördüncü büyük şehri Burgaz'a gittik. Burgaz şehir merkezinde yine büyük caddeler ve bol ağaçlı parklar dikkatimi çekti. Ayrıca Burgaz şehre yakın tatil beldelerinden oluşuyor ve pek çok ülkeden turist alıyor. Burgaz'a yarım saat mesafede UNESCO dünya miraslarından sayılan Nessebar ise Avrupa'nın en eski şehri olarak kabul ediliyor. Nessebar, dar ve her köşesi birbirinden güzel sokakları ile beni büyüledi. Bulgaristan genelinde lezzetli et ve balık yemekleri yemek mümkün. Yemeklerin yanında mutlaka ’shopska’ salatasını denemenizi öneririm. Bizim çoban salatasına, Yunanların ise Greek salatasına gerçekten çok benziyor.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

12.07.2015

Varna, Karadeniz'e sahili olan, yaz aylarında dünyanın birçok ülkesinden turist akınına uğrayan, Bulgaristan'ın en önemli turizm merkezi ve Sofya ve Plovdiv'den sonra en büyük üçüncü şehridir. Kum, deniz ve güneş üçlüsünün keyfini çıkaracağınız sahilleri, Türk kültüründen derin izler taşıyan tarihi ve kültürel dokusu, eğlenceli ve dinamik yaşantısı ile "Balkanların İbizası" tâbirini sonuna kadar hak ediyor.

Kuzeydoğu Bulgaristan’da, Varna’nın 40 km kuzeydoğusunda bulunan Balçık, kadim zamanlardan günümüze kadar cazibesini korumayı başarmış bir şehir. Birçok yazarın, şairin ve ressamın hep ilham kaynağı olmuş. Balçık, günümüzde Tenha Yuva Sarayı’nın güzelliği, eşsiz botanik bahçeleri ve mimarisi ile Karadeniz’in en çok ziyaret edilen tatil merkezlerinden biridir. Ayrıca Varna, 2017 Avrupa Gençlik Merkezi seçildi. 2017 yılında tüm Avrupa gençlik etkinlikleri Varna'da hayat bulacak.

15 km’lik bir sahil şeridinde uzanan Altın Kum, tam anlamıyla bir tatil cenneti. Sahil boyunca çok sayıda otel, restoran ve irili ufaklı birçok hediyelik eşya mağazası sizi karşılıyor. Gündüzleri güneş ve denizin tadını sonuna kadar çıkarırken geceleri de renkli ışıkları altında keyifli ve cıvıl cıvıl zamanlar sizi bekliyor.

Nessebar, Karadeniz sahilinde Varna Havaalanı'na yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta, küçük kayalık yarımada üzerine kuruludur. Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bölgedeki kültürel anıtlar UNESCO tarafından 1983 yılında tescil edilmiştir. Ortaçağ mimarisinin örneklerini görebildiğimiz bölgede, bu özelliğiyle aynı zamanda arkeolojik öneme sahip bir tatil merkezi.

Burgaz, Bulgaristan’ın, Karadeniz sahilinde yer alan bir şehirdir. Sofya, Plovdiv ve Varna’dan sonra Bulgaristan'ın en büyük dördüncü şehridir. Burgaz eyaletinin başkenti olan şehir, aynı zamanda önemli bir sanayi, ulaşım, turizm ve kültür merkezidir. Burgaz Gölleri doğa severler için harika güzellikler barındırmaktadır.

Nessebar’ın sahili olan Sunny Beach, Bulgaristan’ın en çok bilinen tatil bölgesi. Toplam uzunluğu 4 kilometre olan plaj, yaz aylarında Avrupa’nın her yerinden tatilcileri ağırlıyor.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

12.07.2015

Ülke'nin doğusunda Karadeniz iklimi yaşarken, güneyinde Akdeniz iklimi görülür. Genelde ılıman bir havası vardır. Kuzey kesimler daha soğuktur. Yıllık ortalama sıcaklıklar 13-15 derece olarak seyreder. Temmuz ayı 20-25 derece ortalama ile en sıcak zamanlardır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

12.07.2015

Önemli Festivaller

-

 • Ocak - Uluslararası Masquerade Games Festivali
 • Mart - Sofya Uluslararası film Festivali
 • Nisan - Sofya Jazz Festivali Mayıs - Bulgaristan Salsa Festivali
 • Haziran - Varna Yaz Festivali,
 • Varna Uluslararası Müzik Festivali
 • Temmuz - Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

12.07.2015

Tarih boyunca etkileşim halinde olduğu Osmanlı ve Slav halklarının mutfağı Bulgar mutfağını şekillendirmiştir. Konumu sebebiyle Avrupa ve Akdeniz mutfaklarının da etkisi hissedilmektedir. Pileşka (tavuk çorbası), Bob Çorba ya da manastirska (kuru fasulye çorbası), Isırgan otu çorbası (koprivena), ıspanak çorbası (spanaçena) gibi çorba çeşitleri bulunur. Başta chopska olmak üzere birçok salata çeşidi Bulgar mutfağını da renklendir. Sarma ve musakka gibi bizim mutfağımızda da yer alan lezzetler Bulgar mutfağının en sevilen yemeklerindendir. Bulgarlar hamur işini de oldukça fazla sevmektedirler. Bütün şehirlerinde börek ve poğaça benzeri yiyeceklerin satıldığı çokça dükkan bulabilirsiniz.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

12.07.2015

Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarcadır ve halkın yüzde 85,2'si tarafından konuşulmaktadır. Halkın içinde Türkçe veya Rusça bilenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bulgarca dilinin yazımında Slav alfabesi kullanılmaktadır. Bulgarcada direk, pencere, ocak, baca, mutfak, şalvar, kürk, pabuç, kalpak vb. birçok Türkçe kelime vardır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA