HIRVATİSTAN

Dubrovnik - Split

Hırvatistan'ın en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik'teyiz. Sokaklarında saatlerce yürüseniz bile yeni birçok farklı tat yakalayabileceğiniz, manastırları, kaleleri ve görülmeye değer müzeleri ile yaşayan bir şehir. Zagrep'ten sonra ikinci büyük şehir olan Split'te ise Dünya Kültür Mirası Listesi'nde Diokletian Sarayı ve çevresindeki tarihi kalıntıları mutlaka görmek gerek.

PAYLAŞ:

Zagreb

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb, Balkanların en Avrupai şehri. Adriyatik Denizi ile Avrupa'yı birbirine bağlayan yollar üzerinde yer almaktadır. Gastronomi dünyası, pastaneleri ve kahve evleri ile ünlü, burum buram tarih kokan sokakları ve binaları ile eşsiz bir şehir deneyimi.

PAYLAŞ:

KONUM

12.07.2015

Kuzeyde Slovenya, kuzeydoğuda Macaristan, doğuda Sırbistan, güneydoğuda Bosna-Hersek ile sınır komşusudur. Ülkenin güney kısmında uzanan Dalmaçya'nın sonunda Karadağ ile de kara sınırı bulunur. Batısında Adriyatik Denizi'ne kıyısı vardır.

Önemli Şehirler

-

  • Zagreb
  • Split
  • Dubrovnik

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Deniz Sağıroğlu - Dubrovnik -­ Split -­ Zagreb

Son durağımız benim de çok merak ettiğim Balkan ülkerinden biri olan Hırvatistan’dı. Gerçekten merak ettiğim kadar varmış. Dubrovnik ve Split’in büyüleyici atmosferi, güzel restoran ve kafeleri gerçekten görülmeye değer. Sadece bir kez değil, birkaç kez daha ziyaret etmek isterim. Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’ten İstanbul’a Türk Hava Yolları ile dönüş uçuşumuzu gerçekleştirdik ve Balkanlar turunu tamamladık. Ve son olarak bizim kültürümüze bu kadar yakın kültürleri daha önce niye görmedim diye kendime sitem ettim. Gerçekten o kadar yakın ki! Uçuşlar çok kısa, ilgi çekici şahane güzellikte şehirler, benzer yemekler ve Türk kahvesi bana çok cazip geldi. Türk Hava Yolları’na böyle bir kampanya yaptığı için çok teşekkür ediyorum.

-

Tülin Elver - Dubrovnik -­ Split -­ Zagreb

Dubrovnik ilk görüşte aşık olacağınız şehirlerden biri. Kendinizi kocaman bir film platosunda gibi hissedebilirsiniz. Bu muhteşem ortaçağ şehri 2005 yılından beri UNESCO koruması altında. Etrafı ihtişamlı surlarla çevrili şehrin sokaklarında turlamak muhteşem bir his. Şehir çok güzel ve bu nedenle her yıl özellikle yaz aylarında çok fazla turist alıyor. Evet, kalabalık ama bu kalabaklıkta bile gezmeye değiyor. Şu anda HIrvatistan'a vize gerekli ama geçtiğimiz senelerde vizesiz seyahat yapılıabiliyordu. O zamanlarda pek çok Türk Dubrovnik'i ziyaret ediyormuş. Hatta o kadar ki restoran sahipleri ve çalışanları çat patta olsa Türkçe konuşabiliyorlar. Ama hala pek çok Türk burayı ziyaret ediyor ve sokaklarda kafileler halinde Türkiye'den gelmiş gruplarla karşılaşıp selamlaşabiliyorsunuz. Şehrin gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel. Bu nedenle en az bir gece konaklamak gerekiyor. Hatta gördükten sonra çok daha uzun kalmak isteyebilirisiniz :) Tertemiz taş kaldırımları, ara sokaklarda birden beliren merdivenleri, şık restoranları ve kafeleri ile sizi içine alıyor Dubrovnik.

Vaktiniz varsa teleferikle şehrin tepesine çıkıp manzarayı da seyredebilirsiniz.

Split

Şehre ilk yerşelenlerin Romalılar olduğu söylenen Split'te liman, tarih ve denizi aynı anda bulabilirsiniz. En çok dikkat çeken yapılardan biri Roma hükümdarı Diocletian'ın sarayı. Bu sarayın da içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesini gezerken çok keyif alacağınızdan eminim.

Kordon'a benzeyen ama ismine Riva dedikleri sahil şeridinde gezip alışveriş yapmayı, sıra sıra kafelerden birinde ufak bir mola vermeyi de ihmal etmeyin. Split'te aynı zamanda çok güzel plajlar var ve denize de girebilirsiniz.

Zagreb

Zagreb'i ilk gördüğümde ne kadar Avrupai bir şehir dedim ve bu düşüncem sonuna kadar değişmedi. Çok sevdiğimi, şehirden çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Şehrin merkezinde gözden kaçmayacak kadar büyük ve görkemli Zagreb Katedrali, görüntüsüyle hem gece hem gündüz, hem uzaktan hem de yakından insanı cezbediyor. Gotik mimarisiyle dikkat çeken Katedral, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Şehrin her yerinde tramvay yolları var çünkü önemli br ulaşım aracı. Aynı zamanda güzel sokaklarına daha da güzellik katıyor. Ban Jelacic Meydanı şehrin kalbi ve en önemli meydanı. Katedrale de çok yakın. Zagreb Yukarı Şehir (Gronji Grad) ve Aşağı Şehir (Donji Grad)'den oluşuyor. Kalabalık kafe ve restoranlarla kaplı caddelerinde lezzetli yemeklerinden yemenizi öneririm. Yukarı şehir kısmında St Mark Kilisesi'nin bulunduğu Markov Meydanı'nı mutlaka görmelisiniz. Kilisenin renkli çatısı dikkat çekici. Yine yukarı şehirde bukunan ve çok ilginç bir konsepti olan "Museum of Broken Relationships"i göreceksiniz. Yani "Bitmiş İlişkiler Müzesi". Dünyanın dört bir yanından kişiler, biten ilişkilerine dair objeleri ilişkilerinin kısa bir hikayesi ile bu müzeye göndermişler. Buradan ilginç şeyler alabilirsiniz kendinize. Bu arada sizi aşağı şehirden yukarı şehre çıkaracak fünikülere de binmeyi unutmayın.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

12.07.2015

Dubrovnik, Hırvatistan’ın en güzel şehilerinden biridir. Adriyatik kıyısında yer alıyor. Adriyatik’in serin sularında yüzmek dışında şehirde görülmeye değer müzeler, manastırlar, kaleler ve kiliseler bulunmaktadır. Dubrovnik, sokaklarında saatlerce yürüyerek keyfine varılacak yerlerden biridir. Ana caddelerden biri olan Stradun'da birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve mağazalar yer almaktadır. Eski şehir merkezini çevreleyen surlara çıkarak, kenti tepeden izleyebilirsiniz. Eski Kent bölgesi pek çok tarihi noktaya ev sahipliği yapar. Şehrin hemen açıklarındaki milli bir park olan Lokrum Adası'na tekne ile geçip harika bir gün geçirebilirsiniz.

Split, Dalmaçya kıyılarının en büyük şehri, Zagreb'ten sonra ise ikinci büyük şehirdir. Şehirdeki en popüler yer olan Diokletian Sarayı ve çevresindeki tarihi kalıntılar Dünya Kültür Mirası Listesi'nde de yerini almıştır.

Zagreb, Hırvatistan’ın başkenti ve Balkanların en Avrupai şehri. Adriyatik Denizi ile Avrupa'yı birbirine bağlayan yollar üzerinde yer almaktadır. Gastronomi dünyası, pastaneleri ve kahve evleri ile ünlüdür. Lotrscak Kulesi, Zagreb’i tepeden izlemek için en ideal noktadır. Oldukça popüler olan kuleden 130 yıldır her öğlen top atışı yapılıyor. Ben Jeacic Meydanı'nda alışveriş yapabilir, birbirinden güzel kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kırık Kalpler Müzesi ise yarıda kalmış aşk ilişkilerine adanmış enteresan bir müzedir. Sergilenen eşyalar, yanlarında kısa açıklamalarıyla birlikte eski aşıkların bağışladığı kişisel nesnelerdir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

12.07.2015

Akdeniz iklim kuşağı içindedir. Ülkenin kuzeyinde kıtasal iklim yaşanırken, Adriyatik sahilinde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak, kışları ise özellikle ülkenin kuzeyinde oldukça soğuktur.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

12.07.2015

Önemli Festivaller

-

  • Zagreb Uluslararası Folklör ve Dans Festivali
  • Zagreb Film Festivali
  • Dubrovnik Uluslararası Film Festivali

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

12.07.2015

Hırvatistan mutfağı, ülkede etkin olan iki iklimin etkisine göre şekillenmiştir. Akdeniz ikliminin etkin olduğu yerlerde balık ve sebze (özellikle roka ve Dalmaçya lahanası), kara ikliminin etkin olduğu bölgelerde ise daha çok et yemekleri yaygındır. Yemeklerinde fazla baharat kullanmayan Hırvatların en ünlü yemeği, bir giriş yemeği ya da tatlı olarak servis edilebilen "Strukle"dir. Zeytinyağlılar da oldukça popülerdir. Hırvatistan zeytinyağı dünyanın en iyi zeytin yağları arasında gösterilir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

12.07.2015

Nüfusun yüzde 96'sı Hırvatça konuşmaktadır. Bunun dışında kalan azınlık grubun konuştuğu etnik yerel diller de mevcuttur. Buna rağmen çorap, budala, pekmez, şeker, yoğurt, cep, torba vb. gibi birçok Türkçe kelime Hırvat dilinde kendisine yer bulmuştur.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA