KARADAĞ

Podgorica - Tuzi (Camii)

Karadağ Cumhuriyeti'nin başkenti Podgorica'dayız. 2. Dünya Savaşı'nda büyük hasar görmesine rağmen 18. yüzyılın sonunda, Osmanlılar tarafından yapılmış olan saat kulesi, bir cami ve birkaç ev hâlâ şehrin tarihsel dokusunda önem taşıyor. Fatih Sultan Mehmet'in Balkan fetihleri sırasına yaptırdığı Tuzi Camisi'nin de hikayesini bu videoda öğreniyoruz.

PAYLAŞ:

Stare Bar - Budva - Kotor

Bar şehrinin eski yerleşim yeri Stare Bar, Karadağ’daki müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı, camileri ve sokakları ile eski bir Osmanlı şehri. İkinci durağımız Adriyatik kıyısında, orta çağdan bugüne iyi korunmuş tarihi ve doğal güzellikleri, eğlencenin, tatil anlayışının, kültürel bir mirasla birleşmesiyle, konuklarına verimli bir rotaya gelmenin mutluluğu sunan Budva ve son olarak UNESCO tarafından kültür mirası olarak koruma altına alınmış Kotor.

PAYLAŞ:

KONUM

12.07.2015

Güneydoğu Avrupa'da yer almaktadır. Doğusunda Kosova, güneydoğusunda Arnavutluk, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

Önemli Şehirler

-

 • Podgorica
 • Tivat
 • Kotor
 • Budva
 • Nikšić
 • Herceg Novi
 • Cetinje (Eski Krallık Başkenti)
 • Zabljak

PAYLAŞ:

HİKAYELER

Deniz Sağıroğlu - Stari Bar­ - Podgorica­ Budva -­ Sveti Stefan­ Kotor

Arnavutluk turumuzu bitirdikten sonra da Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya geçtik. Karadağ çok etkileyici bir ülke. Özellikle başkentteki camiler beni çok büyüledi. Ve tabii ki Budva ve Kotor, tarih ile doğa ve denizin içi içe buluşmasıyla, bana “Bir daha buraya gelmelisin Deniz!” dedirten şehirler oldu. Buraya da vize olmaması yine cazibeyi artıran bir faktör.

-

Tülin Elver - Stari Bar­ - Podgorica­ - Budva - Sveti Stefan­ - Kotor

Karadağ diğer adı ile Montenegro, çok uzun zamandır girmek istediğim ülkelerden biriydi. Bu nedenle çok da heyecanlıydım ve Karadağ bu heyecanımı boşa çıkarmadı. Gördüğüm her noktası ile beni büyüledi diyebilirim.

Podgorica Karadağ'ın başkenti ve harika bir şehir. Güzel ve öğle saatlerinde bile dolu kafeleri, modern ve şık giyimli insanları ile dikkat çekiyor.

Bar şehrinin eski kısmı olan Stari Bar'a gelince tıpkı Arnavutluk'taki gibi Osmanlı şehrine geldiğimizi düşündüm. Stari Bar ve çevresi Müslüman nüfusun Karadağ içinde en yoğunlukta olduğu yerlerden biriymiş. Stari Bar bir tepenin üzerinde kurulmuş ve bir de kalesi bulunuyor. Kaleye yürürken pek çok restoran ve hediyelik eşya satan dükkanlara rastlıyorsunuz ve sokakları çok güzel. Kalede bir saat kulesi bulunuyor ve en tepeden harika bir manzara izleyebiliyorsunuz.

Budva muhteşem Adriyatik kıyılarında yer alan bir ortaçağ kenti ve Karadağ'ın turizm başkenti diyebiliriz. Budva'da da yine diğer pek çok kentte olduğu gibi bir Eski Şehir kısmı var ki bu kısmın etrafı surlarla çevrili ve daracık sokaklarıyla oldukça güzel bir yer. Evler, kiliseler, dükkanlar arasında hem gündüz hem de gece vakit ayırıp kaybolmanız gerekli. Budva'nın yeni kısmı da oldukça güzel. Yoğun turist alan Budva otelleri, şık restoranları, kalabalık caddeleri ve eğlenceli gece hayatı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Budva'ya çok yakın Sveti Stefan Adası ana karaya ince bir hat ile bağlı. Sveti Stefan günümüzde zaman zaman ünlü isimleri de ağırayan otellere sahip. Sveti Stefan 1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüş. Adada bulunan otellin müşterisi olmağımız için içine giremedik ama dışarından da oldukça güzel.

Kotor

Kotor tarihi bir liman şehri. Surlarla çevrili eski şehir kısmına girdiğinizde kendinizi bir masalda hissedebilirsiniz. Ortaçağa ait olan bu Eski Kent bir dağın dibinde kurumuş ve dilerseniz iki saat yürüyerek tepedeki kaleye çıkabiliyorsunuz. Kafeler, restoranlar, kiliseler ve eski evler arasında muhteşem bir atmosferde gezebilirsiniz Kotor'da. Ara sokaklardan küçük meydanlara çıkıp kafelerde mola verebiliriniz. Benim için bu kafelerde içtiğim kahve dünyanın en güzel kahvesi ve gün biterken geçirdğim zaman hayatımdaki en güzel akşamüstlerinden biriydi diyebilirim. Unutmadan belirtmem lazım bu Eski Kent UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alıyor.

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

ŞEHİR

12.07.2015

Podgorica, Karadağ Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ribnitsa ve Moraça ırmaklarının birleştiği noktanın yakınlarında yer alır. Şehir özellikle 2. Dünya Savaşı’nda büyük hasar görmüştür. Bu savaş ardından kentte sadece 18. yüzyılın sonunda, Osmanlılar tarafından yapılmış olan saat kulesi, bir cami ve birkaç ev ayakta kalmıştır. Şehrin simgesel yapılarından Milenyum Köprüsü, Moraca Nehri üzerinde inşa edilmiştir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Şehri, balonla kuş bakışı gözlemlemek de her ziyaretçinin mutlaka tecrübe etmesi gereken bir aktivitedir.

Tuzi Camisi, Fatih Sultan Mehmet’in Balkan fetihleri sırasında yaptırdığı camidir. Caminin hemen yanında şehit düşen Osmanlı askerleri için bir de şehitlik yer alır. 1911’den başlayarak yıkılmaya yüz tutan caminin onarımı için bölge halkından İstanbul’a bir mektup yazılmış, Balkan Savaşları’nın başlamasıyla Karadağ Osmanlı’dan ayrılmış, mektup da unutulmuştur.

Bar şehri, Stare Bar (Eski Şehir) ve Novi Bar (Yeni Şehir) diye iki bölümden oluşmaktadır. Stare Bar, Karadağ’daki müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı, camileri ve sokakları ile eski bir Osmanlı şehri. Roma ve Venedik dönemlerinden kalma kiliseler, evler ve saat kulesi ile de doyurucu bir tarihi alandır.

Budva, Balkan turlarının olmazsa olmaz duraklarındandır. Adriyatik kıyısında, orta çağdan bugüne iyi korunmuş tarihi ve doğal güzellikleri, eğlencenin, tatil anlayışının, kültürel bir mirasla birleşmesiyle, konuklarına verimli bir rotaya gelmenin mutluluğunu sunar. Budva'da yer alan St. Nicholas Adası da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Kotor, Orta çağ döneminin bölgede klasik deniz kıyısı kale şehirlerinden birisidir. Eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayrılır. UNESCO tarafından kültür mirası olarak koruma altına alınmıştır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

İKLİM

12.07.2015

Genel olarak Akdeniz ikliminin baskın olduğu söylenebilir. İklim yüksek bölgelerde sert, vadilerde ise ılımandır. Yıllık sıcaklık ortalaması 14 derecedir. Yazlar ise kuru ve sıcak, kışlar nemli ve bol yağışlı geçer.Podgorica bölgesinde en sıcak ay olan Temmuz'da 35-40 dereceler görülmektedir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

FESTİVALLER

12.07.2015

Önemli Festivaller

-

 • "A Tempo" Uluslararası Müzik Festivali - Podgorica
 • Budva Karnavalı - Budva
 • Budva Müzik Festivali - Budva
 • Podgorica Kültürel Yaz Festivali - Podgorica
 • Uluslararası Dans Festivali - Budva
 • Uluslararası Yaz Karnavalı - Kotor

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

MUTFAK

12.07.2015

Karadağ mutfağında Osmanlı’ya ait pek çok lezzeti bulmak mümkün. Bununla beraber İtalyan mutfağından pek çok seçenek Karadağ mutfağını çeşitlendirmektedir. Genel olarak Karadağ mutfağı oldukça sağlıklıdır. Ülke mutfağında kuzu eti ve sığır eti çeşitli lezzetler görmek mümkündür. Et çeşitleri dağlık bölgelerde daha yaygın olarak görülmektedir. Bulunduğu coğrafyanın getirisi olan deniz ürünlerinden yapılan birçok lezzet de bulunur. Ülkenin neresinde olursanız olun, deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz. Bunlar içerisinden peynir dolgulu ızgara kalamar oldukça popülerdir.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA

DİL

12.07.2015

Karadağ'ın resmi dili Karadağ dilidir. Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça da Karadağ'da konuşulan dillerdir. Karadağ dilinde de bardak, memur, çoban vb. Türkçe kelimeler kullanılmaktadır.

PAYLAŞ:

BENZERLİKLER

ALIŞVERİŞ YERLERİ

50% Complete

FİYATLAR

45% Complete

UZAKLIK

10% Complete

YEMEKLER

35% Complete

DİL

30% Complete

INFOGRAPH

HARİTA